Bebeklerde Kalp Atışı Sayısı

Bebeklerde Kalp Atışı Sayısı

Nabız, kalp atışı sayısı olarak bilinmektedir ve kalbin 60 saniyelik süre içerisinde kaç kez attığını göstermektedir. Bebeklerde, yetişkinlere oranla daha yüksek nabız alındığı görülmektedir. Elbette bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır ve bunlar arasınd

Nabız, kalp atışı sayısı olarak bilinmektedir ve kalbin 60 saniyelik süre içerisinde kaç kez attığını göstermektedir. Bebeklerde, yetişkinlere oranla daha yüksek nabız alındığı görülmektedir. Elbette bunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır ve bunlar arasında bedenlerinin çabuk büyümesi gibi etkenler bulunmaktadır. Böylece metabolizmaları da daha hızlı çalışmaktadır ve nabzın yükselmesine neden olmaktadır.

msjixpif.jpg

Bebekler hızlı bir metabolizma ile daha fazla oksijene ihtiyaç duyacaklardır. Çünkü bedenleri, vücutlarındaki karbondioksit atılımını gerçekleştirirken, oksijene ihtiyaç duyacaktır ve bu durum da nabzın artışı şeklinde görülecektir. Bu nedenle de bebeklerin nabız atışına baktığınızda yetişkinlerden fazla olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

Kalp organı, vücudun kan, oksijen ve diğer besinlerin pompalanma ihtiyacını gidermektedir. Bu nedenle de yaşanacak olan kesintilerin, doku ve organlara ciddi hasarının olacağını görmek mümkün olacaktır. Sağlıklı bir yaşamı tercih edenlerin ve yeterli düzeyde beslenenlerin, nabız sayıları da normal düzeylerde olacaktır.

Eğer çok yüksek olursa taşikardi olarak, düşük olursa ise bradikardi olarak adlandırılacaktır ve bazı sorunları işaret edecektir.

Nabzın ölçülmesi esnasında vücudun mutlaka dinlenmede olduğundan emin olmak gerekmektedir. Saat tıkırtısına benzeyen bir ses ile güçlü ve ritmik olmasına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde nabız ne kadar?

İşte sizler için şimdi bebeklerde nabzın ne kadar olduğuna dair bazı değerleri aktarmak istiyoruz.

Eğer yeni doğan bir bebeğin nabız değerini merak ediyorsanız, dakikada 125 atım olarak görülecektir. Ancak bunun 70 ile 190 arasında değişebileceğini de göz ardı etmemek gerekmektedir.

Bir süre daha geliştiğinde ise 120 atım olarak değerlendirilecektir ve 80 ile 160 arasında değişen değerlerinin olduğuna dikkat çekilecektir.

Bebekleriniz 1 yaşını geçip, 3 yaşına kadar geliştiğinde ise 110 atım ve 80 – 130 arasında değişen atımların olmasına dikkat edilecektir.

1200x627-kalp-atis-hizi-kac-olmali-yetiskinlerde-ve-cocuklarda-normal-kalp-atis-hizi-s1-1611133116713.jpg

Bu atımların üzerinde veya altında kalan değerlerde ise mutlaka uzman bir doktora görünmek ve tıbbi yardım almak gerekecektir. Böylelikle bebeğinizin kalp sağlığında bir sorunun olup olmadığını da rahatlıkla öğrenmeniz mümkün olacaktır.