BioNTech Aşısıyla İlgili Flaş Gelişme

BioNTech Aşısıyla İlgili Flaş Gelişme

Yüzlerce milyon doz kullanılan BioNTech aşısıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. İşte tüm detaylar…

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Pfizer – BioNTech’in geliştirdiği covid-19 aşısına Pazartesi günü biyolojik lisans onayı vermeyi planladığını aktardı.

Söz konusu kurumdan alınacak onayla birlikte ‘tam onay’ olarak da bilinen tamamen güvenilir aşı potansiyeline erişmesi bekleniyor. Kurum, olabildiğince hızlı bir şekilde onay vermeyi planlıyor. New York Times’a konuşan ve FDA’nın planma sürecine aşina olduğu aktarılan önemli bir kaynak, onayın aslında dün verilmesinin planlandığını ancak belgelerde eksiklik çıkmasından kaynaklı olarak ertelendiğini aktardı.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-31.png

İsmi açıklanmayan kaynak, incelemelerinin oldukça zaman alabileceğini, bu nedenle onayın verilmesinin yeniden ertelenebileceğine dair de iddialarda bulundu. FDA sözcüleriyle kendilerine yöneltilen herhangi bir soruya hiçbir şekilde cevap vermedi.


ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-30.png​​​​​​​

Söz konusu olayla ilgili olarak bilgi sahibi olduğu belirtilen üç farklı kaynak da onay süreciyle ilgili olarak Politico’ya konuştu. İsimlerini kamuyundan saklayan kaynaklı BioNTech aşısının ‘önümüzdeki hafta tam onay’ alacağını ifade etti.

Aylardır beklenen biyolojik lisans onayı, Pfizer – BioNTech aşısını ABD’de federal yönetimden tam onay alan ilk Kovid-19 aşısı kılacak. FDA’nın resmi web adresi üzerinden aktarılana göre, acil kullanım onayı için Faz 3 çalışmasına katılan kişilerin minimum 2 ay takip edilmesi gerektiğini belirttii. Lisans onayı ise 6 ila 10 aylık bir takip süresini şart koşmakta.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-29.png​​​​​​​

Söz konusu 6 aylık süreyi tamamen bitiren Pfizer ve BioNTecin 7 Mayıs’ta tam onay için FDA’e başvuruda bulunmuşlardı. Bu onayı alınmasıyla birlikte aşıya karşı tereddüt edenlerin aşı olması bekleniyor.