Bitki çaylarını çok tüketiyorsanız bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

Bitki çaylarını çok tüketiyorsanız bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

Kış аylаrının çоk sеvilеrеk tükеtilеn bitki çayı, bаğışıklık sistemine katkı sağlamasıyla birliktе birçok faydayı dа bаrındırıyor. Amа her şeyde olduğu gibi bitki çayının fazlası dа büyük tеhlikе içeriyоr. Bu içerikten sоnra bitki çayını dоzunda kullanmaya dikkаt edeceksiniz.

Bitki çayı tüketmek, bağışıklık sistemini çelik gibi kuvvetlendirirken aynı zamanda soğuk algınlığına da iyi gelir. Fakat her şeyde olduğu gibi bitki çayında da doz çok önemlidir. "Aman nasıl olsa sağlıklı" deyip gereğinden fazla bitki çayı içerseniz, vücudunuzu çok büyük bir tehlikeye atmış olursunuz.

Tarihe bakıldığında çay bilinen en eski ilaç uygulama yollarından biri olarak karşımıza çıkar. Bitkilerin suya dökülüp kaynatılmasıyla elde edilen bitki çayları da geçmişte çok kez tedavi amacıyla kullanıldı. Tabi günümüzde ilaçlar yaygınlaştığı için bitki çayları sadece destekleyici olarak kaldı.

BİTKİ ÇAYINI FAZLA TÜKETMEK BÜYÜK SIKINTILARA YOL AÇAR

Bitki çayı tüketmek aslında kullanılan bitkinin tüm değerlerini vücuda almakla eş değerdir. Bu nedenle etkisi düşük olan bitki çayı tüketmek, insan sağlığı için en yararlısıdır. İnsanlar bu konuda tam bir bilgi sahibi olmadığından dolayı istedikleri kadar bitki çayı tüketiyor ve istedikleri bitkileri de bir arada demliyor. Halbuki bitki çayının çok fazla içilmesi özellikle böbrekler için büyük sorunlara yol açabilir.

BÖBREKLERE ÇOK DİKKAT

Gereğinden fazla bitki çayı tüketirseniz, böbreklerinizde tahriş oluşabilir. Aynı zamanda vücudunuzun elektrolit dengesinde de bozulma oluşur. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kap hastaları, emziren anneler, alerjisi olanlar, safra taşı olanlar, böbrek hastası olanlar bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalılar.

BİTKİ ÇAYINI NE KADAR TÜKETMELİYİM?

Bitki çayı genellikle kullanılan bitkiye göre değişim gösterir. Ancak genellikle bir fincan kaynamış suya bir poşet kadar kullanılmalıdır. Mümkünse günde 2 bardağın üzerine çıkılmamalıdır.

Bu haber Uzm. Dyt. Özlem Araz'ın verdiği bilgiler referans alınarak hazırlanmıştır.