BM: Önümüzdeki On Yılda Daha Fazla Orman Yangını Gezegeni Kavuracak ve Ülkeler Hazır Değil

BM: Önümüzdeki On Yılda Daha Fazla Orman Yangını Gezegeni Kavuracak ve Ülkeler Hazır Değil

BM Çevre Programı'nın bir raporuna göre, küresel çapta yıkıcı orman yangınları olasılığı yüzyılın başında %50'den fazla artabilir.

Bir BM raporuna göre, ısınan bir gezegen ve arazi kullanım modellerindeki değişiklikler, önümüzdeki yıllarda daha fazla orman yangınının dünyanın büyük bölümünü yakarak sağlıksız duman kirliliğinde ani artışlara ve hükümetlerin yüzleşmeye hazır olmadığı diğer sorunlara neden olacağı anlamına geliyor.

BM Çevre Programı'nın raporuna göre, batı ABD, kuzey Sibirya, orta Hindistan ve doğu Avustralya zaten daha fazla yangın görüyor ve küresel olarak feci orman yangınları olasılığı yüzyılın başında %50'den fazla artabilir.

Bir zamanlar büyük yangınlardan güvenli olduğu düşünülen alanlar, raporun "yanmada önemli bir artış yaşaması muhtemel" olduğunu söylediği Kuzey Kutbu da dahil olmak üzere bağışık olmayacak.

Raporda, Endonezya'daki ve Güney Amerika'nın güneyindeki Amazon'daki tropik ormanların da orman yangınlarının artmasının muhtemel olduğu sonucuna varıldı.

Raporun yazarlarından biri olan Avustralya'daki Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü'nden Andrew Sullivan, "Kontrol edilemeyen ve yıkıcı orman yangınları dünyanın birçok yerinde mevsimsel takvimlerin beklenen bir parçası haline geliyor" dedi.

Ancak BM araştırmacıları, birçok ülkenin yangınlarla mücadele için çok fazla zaman ve para harcamaya devam ettiğini ve onları önlemeye çalışmak için yeterli olmadığını söyledi. Raporda, arazi kullanımı değişikliklerinin yangınları daha da kötüleştirebileceği, örneğin kolayca yanabilecek enkazların geride kalması ve araziyi tarıma açmak için kasıtlı olarak ateşe verilmesi gibi ormanların daha da kötüleşebileceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yetkililer, yakın zamanda, doğa ve mahallelerin çarpıştığı “sıcak noktalar” etrafındaki ormanları daha agresif bir şekilde incelterek, önümüzdeki on yılda yangın risklerini azaltmak için 50 milyar dolarlık bir çabayı açıkladılar. Bununla birlikte, Başkan Joe Biden'ın yönetimi şimdiye kadar planda talep edilen finansmanın yalnızca bir kısmını belirledi.

BM araştırmacıları ayrıca, büyük orman yangınlarından çıkan dumanların uluslararası sınırlar boyunca binlerce kilometre sürüklendiği için her yıl on milyonlarca insanı etkileyebilen duman solunmasından kaynaklanan tehlikeler konusunda daha fazla farkındalık yaratılması çağrısında bulundu.