Bu Yardımları Kimse Bilmiyor! Başvuran Parasını Alıyor!

Bu Yardımları Kimse Bilmiyor! Başvuran Parasını Alıyor!

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik devletin yardımları devam ediyor. Bu kapsamda sunulan pek çok yardım bulunuyor. Ancak vatandaşlar bu yardımlardan haberdar olmadığı için kullanamıyor.

Türkiye’de milyonlarca kişi devletin ekonomik ve sosyal yardımlarından faydalanıyor. Yardımlar nakdi olarak ulaştırıldığı gibi sosyal destek, gıda, yakacak şeklinde de ulaştırılmaktadır. Bu doğrultuda hayata geçirilmiş pek çok yardım bulunuyor. Kimi vatandaşlar bu yardımlardan yararlansada kimi vatandaşların haberi olmadığı için yararlanmaları mümkün olmuyor. Peki, devletin sunmuş olduğu destekler neler? Bu desteklerden yararlanmak için ne yapılması gerekiyor? Detaylar şu şekilde…

0x0-1632033116469.jpg

Muhtaç Ailelere Destek

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir. Hane içi kişi başına düşen aylık gelir, 701 TL’den az olanlara elektrik tüketim desteği verilmektedir. Destek sayesinde düşük gelir grubunda yer alan vatandaşlar yüksek faturalarla karşılaşmamış oluyor.

İlgili destek nakit olarak sağlanmamakta, doğrudan elektrik faturası üzerinden düşmektedir. Başvuru sırasında hane içinde bulunan herkesin kimlik fotokopisinin yanı sıra güncel elektrik faturası gerekmektedir.

Çalışan Anneye Bakıcı Desteği

Devlet kadınların istihdamda kalması için çalışan annelere destek veriyor. Eğitimli bakıcı desteği sayesinde anneler tekrardan iş hayatına dönebiliyor bunun yanı sıra bir bakıcıyı da istihdama kazandırıyor. 2021 yılında sunulan destek miktarı 325 euro, bu miktar 2022 yılında 350 euroya yükselmiş olacak.

Başvuru işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Emekli Olmayana Toplu Ödeme

İş hayatının içinde olan herkesin en büyük isteklerinden bir tanesi bir önce emekli olabilmek. Türkiye’de çeşitli dönemlerde yapılan düzenlemelerden dolayı emeklilik yaşı ve prim günü yükseliyor.

Sigorta başlangıç tarihi bu noktada oldukça büyük önem taşıyor. Ancak kimileri emeklilik için gereken prim gününü doldurmayı başaramıyor. Emekli olması gereken yaşı sağlamasına rağmen prim günü eksik olduğu için emekli olmaya hak kazanamıyor. Bu durumda olan kişiler başvuru yaparak o güne kadar ödemiş olduğu primleri geri alabiliyor.

Kişinin emekli olabilmesi için doğum borçlanması ve askerlik borçlanması gibi fırsatlar da sağlıyor, tüm bunlara rağmen gerekli prim günü sayına ulaşamayan vatandaşlar ikamet edilen yerdeki sosyal güvenlik müdürlüğüne başvuru yaparak toplu ödeme alabiliyor.

0x0-isbasi-egitimde-gunde-10868-lira-odeme-1632714241361.jpg

Bu kişilerin ödeme alabilmesi için, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak veya Bağ-Kur’lu olarak çalışamaması aynı zamanda emeklilik şartlarından yıl ve yaş şartını sağlamış olmaları gerekiyor.