ByPass Ameliyatında Ölüm Riski Var Mıdır?

ByPass Ameliyatında Ölüm Riski Var Mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi bypass ameliyatı için de riskler mevcuttur Ancak bu risklerin derecesi hastanın ve hastalığın durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Bypass ameliyatı için bakıldığında bu ameliyat masada kalma riski olan ameliyatlar arasında değildir. Risk oranı incelendiğinde yaklaşık yüzde bir civarında olduğu görülmektedir. Ancak bazı hallerde bu risk oranı artabilir. Bu artışın nedeni hastaların aşırı kilolu olması, şeker hastası olması, kalp kaslarının zayıflığı ya da çok yaşlı olması gibi durumlardır. Bunların olduğu hastalarda risk oranı biraz daha yükselir.

bypass-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar.png

Bypass Ameliyatında Risk

Ameliyatlarda risk, ölüm manasına gelmektedir. Bypass ameliyatı ilk yapılmaya başlandığında risk oranı yüzde otuz beş olarak verilmiştir ve ameliyatın yılı 1967’dir. 1970 yılına gelinmesiyle birlikte bypass ameliyatlarının sayısı artmıştır. Gün geçtikçe kullanılan teknikler ve malzemeler de ilerlemiş ve buna bağlı olarak risk oranı giderek azalmıştır. Günümüzde verilen yüzde birlik risk oranının nedeni de bypass nedeniyle değildir, o esnada yaşanan travmaya bağlı olarak ölüm gerçekleşmektedir. Yapılan ameliyatlar vücut için travma niteliği taşır.

Bypass ameliyatları kullanılan ilaçlar ve stent sayesinde düşük ölüm riski ortaya çıkar. Bu ameliyatlardan sonra yaşam süreleri uzun ve sağlıklıdır.Bypass ameliyatı esnasında solunum yolu, beyin ya da böbrekler ile ilgili bir sıkıntı meydana geldiğinde bu durumlar ölüm riskini artabilmektedir.

Bypass Ameliyatı ve Risk

Genel olarak tüm doktorlar hayati tehlikesi bulunan hastalarına bypass ameliyatını tavsiye ederler. Yapılan ameliyatın içerdiği risk ise hastanın damarlarının durumuna, başka sağlık sorunları olup olmamasına, hastanın kaç yaşında olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda ameliyatı yapan uzman doktorun bu konudaki becerisi ve yetkinliği de bypass ameliyatı için risk faktörleri arasında yer alır.

tip-fak.jpg

Bypass ameliyatından sonra günlük yaşamda hastaların dikkat etmeleri gereken bir çok konular vardır. Bu konulara yeterince özen gösterilmezse hastalar için risk meydana getirir. Öncelikle hasta ameliyattan sonraki bir ay boyunca dinlenmelidir. Düşük tempolu yürüyüşler yapması hastanın yararınadır. Ayrıca yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, kesinlik sigara içmemeli ve alkol tüketmemelidir. Hastaların hayatları düzen içinde olmalıdır.