Çalışmayan kişilere 2862 TL maaş! Yeni sistemde ne gibi değişiklikler oldu? Son 3 senede

Çalışmayan kişilere 2862 TL maaş! Yeni sistemde ne gibi değişiklikler oldu? Son 3 senede

Faruk Erdem işsizlik aylığındaki yaşanan son gelişmeleri köşesinde yazdı

İşsizlik aylığındaki alt ve üst limitlerin ayrıntılarını açıklayan Faruk Erdem, 1 Temmuz ‘dan sonra alınan fesih yasağına da parmak bastı. Faruk Erdem yeni hazırlanan düzenleme ile işsiz vatandaşlara verilecek aylığın ayrıntılarını aktardı...

İşsizlik aylığı brüt aylığınıza göre hazırlanıyor. Fakat bunun alt ve üst limitleri bulunmaktadır. En az brüt asgari aylığın % 40 ‘ı kadar olurken en üst rakam brüt asgari miktarın % 80’ini aşamıyor. Son 3 senede en az 600 gün primleri bulunan ve son 3 ayda da iş akdi devam ederken işten kovulan kişiler için 10 aya kadar 2862 TL ‘yi bulan işsizlik aylığı veriliyor.

İşte Faruk Erdem ‘in anlattığı ayrıntılar;

Çalışmayan kişilere 2862 TL aylık

İşsizlik aylığı brüt aylığınıza göre ayarlanıyor. Fakat bunun üst ve alt limiti bulunmaktadır. En az brüt asgari ücretin % 40 ‘ı kadarken en üst rakam brüt asgari ücretin % 80 ‘ini aşmıyor.

1 Temmuz tarihinden sonra fesih yasağı kalkarken ek istihdama da teşvikler devreye girdi. Birkaç gün önce yeni eleman alımlarında verilecek 1556 liralık vergi ve prim desteğinin ayrıntılarını vermiştik.

Zaten kademeli normalleşme ile beraber hizmet sektörü ve turizm ile yeme içme sektörlerinde kımıldanma olması işçi ihtiyacını da ortaya çıkardı. Dün açıklanan Mayıs ayı işsizlik satışlarındaki azalmanın özellikle Temmuz ayı ile beraber daha da artacağını ve tek haneli sayılar ile karşılamayı bekliyoruz. Mayıs ayında işsiz kişi sayısı 265 bin kişi eksilirken oran da 13.2 ye düştü.

Ödemeler devam ediyor

Bir taraftan ek istihdama destekler sürerken diğer taraftan da işsiz kalanlar için devreye sokulan işsizlik parası önemli bir destek olmaktadır. İşten kendi arzusu dışında ayrılan kişilere verilen işsizlik aylığı geçmiş prim sayısına göre 6 aydan 10 aya kadar uzanmaktadır.

Bu şekilde işi olmayan sigortalı kişilerin yeni bir işe girene kadar para ihtiyacı karşılanırken İŞKUR sayesinde iş bulmaları da mümkün.

İşsizlik aylığı işten ayrılan kişinin aldığı son maaş üzerinden verilmektedir.

Son 3 senede...

Son 3 senede en az 600 gün prim kazananlar ve sin 3 ayda da iş akdi sürerken işten kovulanlar 10 aya kadar 2862 lirayı bulan işsizlik aylığı alıyor. İşsizlik aylığı brüt aylığın % 40 ‘ı kadar ödeniyor. Bu durumda asgari ücret alan bir kişinin alacağı en az işsizlik aylığı 1431 TL. En fazla alınan maaş ise 2862 TL’dir.