Cumhurbaşkanı Danışmanından Şok Eden Açıklama! Suriyeliler Giderse Ekonomi Çöker!

Cumhurbaşkanı Danışmanından Şok Eden Açıklama! Suriyeliler Giderse Ekonomi Çöker!

Afganistan’da artan iç çatışmalar sonrasında ülkemize çok sayıda kaçak girişler başladı. Bunun üzerine mültecilerle ilgili yaşanan sorunlar tekrar gündem olurken; Erdoğan’ın Danışmanı Yasin Aktay’dan şok eden bir açıklama geldi.

Afgansitan’dan İran üzerinden ülkemize çok sayıda kaça girişler yaşanırken; ülkede gündem tekrardan mülteciler oldu. Gündem yine mülteci konusu olurken; geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun verdiği sözler akıllara geldi. Hatırlanacağı üzere Kemal Kılıçdaoğlu, iktidara gelmeleri durumunda Suriyelileri ülkeleri güvenli bir şekilde göndereceklerini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; bize sığınan kulları katillerin arasına gönderemeyeceklerini söylemişti.

1440x810-cmsv2-6dc84111-d3ec-5177-9d35-a86384173f27-5910240.jpg

Mülteciler ile ilgili bu karşılıklı fikirler devam ederken, ülkede genel kanı mültecilerin ülkelerine geri dönmesi… Buna dönük çalışmalar yapan siyasi partiler mülteci sorununu çözme konusunu seçim sürecinin bir diğer başlığı olarak ele alıyor.

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay’dan Açıklama!

img20210726043926.jpg

Euronews’e açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı Danışmanı Yasin Aktay’dan şok eden fikirler geldi. Kılıçdaroğlu’nun Suriyelileri göndereceğiz çıkışına karşılık yorumlarını paylaşan Aktay, bu durumun mümkün olmadığını söyledi. Ülkeye gelerek mülteci statüsüne giren kişilerin ülkeden paldür küldür gönderilemeyeceğini söyleyen Aktay, bunun yapılamayacağını belirtti. Bu konuda uluslar arası göçmen hukukunun devreye girdiğini belirten Aktay, suç işlenmemesi halinde böylesi bir durumun olamayacağını ifade etti.

Suriyeliler Giderse Ekonomi Çöker!

Suriyelilerin gönderilmesi konusunda Yasin Aktay’ın yaptığı bir diğer açıklama ise şok etti. Türkiye için mültecilerin bir kader ve bir imtihan olduğunu söyleyen Aktay, göç ile toplumların dirildiğini belirtti. Türklerin Alman ekonomisine büyük katkılar yaptığını söyleyen Aktay, Türkiye ve Arap dünyası arasında sağlam köprülerin atılabileceğini ifade etti. Öte yandan Aktay, önemli bazı bölgelerden Suriyelilerin çekilmesi halinde ekonominin çökeceğini belirtmesi ise gündeme bomba gibi düştü.