Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Talimatıyla Suriyeliler…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Talimatıyla Suriyeliler…

Son dönemde vatandaşların Suriyeli sığınmacılara yönelik tepkisi giderek büyüyor. Konu Ak Parti MKYK’da görüşüldü ve konuyla ilgili olarak yeni politikalar geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

Geri Dönmeye Teşvik Edeceğiz

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyelilerle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtı. Konuyla ilgili olarak yeni adımlarımız olacak. Suriyelileri geri dönmeye teşvik edeceğiz. Suç işleyen Suriyeli kesinlikle sınır dışı edilecek. Bunun yanı sıra Suriyelilerden aldıkları sağlık hizmetlerine göre katkı payı alınmasını da öngörüyoruz.” dedi.

650x344-suriyeli-cocuklar-hayaline-kavustu-1616915207667.jpg

Suç İşleyenlerin Kalış Hakları Sona Erecek

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’da geçtiğimiz günlerde buna benzer açıklamalarda bulunmuştu. Suç işleyen Suriyelilerin Türkiye’deki yasal kalış haklarının sona erdirileceğini ve ülkelerine geri gönderileceğini söylemişti.

Çataklı açıklamasında, “Ülkemizde kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. Hem kendi vatandaşlarımız için hem de Suriyeliler için geçerli bu. Önemli konularda suç işleyen Suriyelilerin yasal kalış hakları sona erdiriliyor ve ülkesine geri gönderiliyor.” demişti.

Uyum Çalışmaları Yapılacak

Bakan Yardımcısı Çataklı, önümüzdeki aylarda denetimlerin artırılacağını söyledi.

“Ülkenin her noktasında denetimleri gerçekleştireceğiz. Yasa dışı yollarla ülkemize giren tüm yabancıların sınır dışı edilmesi için çalışmalar artacak. Ülkemize yasal yollardan da olsa gelen yabancıların uyumu için çalışmalar yapılacak.” dedi.

Arapça Tabelalar Türkçeye Çevrilecek

Çataklı, Kilis’te 531 Arapça tabelanın Türkçeye çevrildiğini hatırlattı ve uygulamanın yurt genelinde sürdüğünü belirtti. Kısa süre içerisinde İstanbul’un tamamında Arapça tabelaların Türkçeye çevrileceğini de dile getirdi.

suriye-multeci.jpg