Dünyanın takip ettiği bilim insanından flaş sözler ‘’sonumuz yaklaşıyor, çok az kaldı’’

Dünyanın takip ettiği bilim insanından flaş sözler ‘’sonumuz yaklaşıyor, çok az kaldı’’

Dünyaca ünlü bilim insanı Henry Gee, bir bilim dergisi için kaleme aldığı yazıda akıl almaz ifadeler kullandı. İnsanlığın dünyadan silinmeye mahkum olduğunu ifade eden Gee, şunları söyledi; ‘’İnsan nüfusunun sadece küçülmeye değil, aynı zamanda çöküşe hazırlandığından şüphe ediyorum ve bu yakında gerçekleşecek’’ dedi.

Dünya üzerinde yaşanan salgınlar ve küresel iklim krizinin de etkisiyle birlikte çeşitli senaryolar yazılmaya devam edilmekte. Fakat dünyaca ünlü biyolog olan Henry Gee tarafından kaleme alınan bu yazı, büyük bir yankı uyandırdı. Gee, yazısında insanlığın sonunun çok da uzak olmadığını aktardı.

Düşen Doğum Oranları ve Kirlilik Etkili

Scientflic American’da kaleme aldığı yazıda modern insanların geleceğini hem sosyo – ekonomik bağlamda hem de genetik ve biyoloji açısından değerlendiren Gee, önemli açıklamalarda bulundu. İnsanın genetik çeşitliğindeki yetersizliğe düşen doğum oranlarına kirliliğe ve aşırı kalabalık şehirlerde yaşamanın neden olduğu büyük strese değinen Gee, şu çıkarımlarda bulundu; ‘’İnsan nüfusları sadece küçülmeye değil, aynı zamanda çöküşe hazırlandığından şüphe etmekteyim ve bu yakında gerçekleşecek’’

1 Milyon Yıl İçerisinde Yok Olacaklar

Memeli türlerin, Dünyadan hızla çıkarak, aynı hızla sahneden çekildiğini aktaran bilim insanı bu türlerin yaklaşık bir milyon yıl içinde ortaya çıktığını ve ardından yok olduğunu ifade etti. Gee, sonrasında şunları söyledi;

Fosil kayıtları, Homo Sapiens’in yaklaşık olarak 315.000 yıldır var olduğunu göstermekte. Bir tür olarak H. Sapiens’in bireyleri birbirine son derece benzer. Birkaç vahşi şempanze grubunda, tüm insan popülasyonundan daha fazla genetik çeşitlilik bulunuyor. Genetik çeşitliğin olmaması türlerin hayatta kalması için hiç iyi değil’’ diye ekledi.