Emeklilere Enflasyon Farkı Zammı Geliyor! %40 Zamma Hazır mısınız!

Emeklilere Enflasyon Farkı Zammı Geliyor! %40 Zamma Hazır mısınız!

Enflasyonun oldukça yüksek olmasından sonra en çok gezilen kesimlerden bir tanesi de emekliler oldu. Emeklilerin almış oldukları maaşlar artık geçilmesine yeterli bir miktar olarak belirtilmiyor.

Bu sebeple devlet emeklilere ve asgari ücretlilere bir iyileştirme yapmanın planını yapıyor. Yılbaşında yapılacak zamla birlikte bilindiği üzere enflasyon zammı da emeklileri maaşlarını etkisi olacak. Bunun akabinde bir iyileştirme olup olmayacağı da sorulan sorular arasında. Enflasyonun son derece yükselmesinden dolayı maaşlarının eridiğini belirten emekliler gerekli olan zamların yapılmasının ardından seyyanen de bir zammın yapılması gerektiği ile ilgili devletten yardım beklediklerini dile getirmişlerdi. Yapılan açıklamalarla birlikte her şeye netleşti. Böylece emekli maaşlarının hangi aralıkta olacağı ile ilgili kafalardaki soru işareti kalkmış oldu.

Ekonomi anlamında, sıkıntıların en çok hissedildiği emekli maaşları, yeniden düzenleniyor. Yıl sonunun yaklaşması itibariyle, milyonlarca emeklinin kaderi yeniden belirleniyor. Düzenlemeyle birlikte emekli maaşlarına yansıtılacak oran enflasyon oranına göre yeniden şekillenecektir.

SSK Ve Bağkur Emeklilerine Müjde

Son dönemlerde özellikle ekonomik zorlukların hissedildiği emekli maaşları, zam oranıyla yeniden belirleniyor. Emekli maaşlarındaki bekleyiş enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte, maaşlara yansıyacak oranı belirleyecek. Bu güne kadar toplam dört aylık ortalama enflasyon oranına, son iki ayın ortalama farkı katıldığında, zam oranı belirlenmiş olacak.

SSK ve Bağkur emeklilerini ilgilendiren bu karar için az bir zaman kaldı. Kararın birçok emekli için olumlu sonuçlanması bekleniyor. Aynı zamanda bu karar memur emeklilerini de ilgilendiriyor. Böylelikle milyonlarca emekli için zam oranı belirleyici bir etken olacak.

Enflasyon Oranları Tüm Emeklileri Kapsayacak

Emeklilerin gelecek dönem ki zammı için ortalama enflasyon rakamı her yıl olduğu gibi, bu yılda yeniden hesaplanıyor. Buna göre dört aylık enflasyon farkı 6.72, bu rakama son iki ayın ortalama enflasyon farkı eklenecek.

Tahmini rakamın 9.17 oranında seyredeceği yönünde açıklamalar yapılmaktadır. Fakat son iki ayın enflasyon oranı ne kadar yüksek olursa, maaşlara yansıyan fark da o kadar yüksek olacak. Tahmini rakamlara göre, şimdiden en düşük emekli maaşlarında bile büyük bir yansıma olacağı kesin gözüyle bakılıyor.