Emeklilere Şok Haber! Emekliliğiniz İptal Olabilir!

Emeklilere Şok Haber! Emekliliğiniz İptal Olabilir!

Emeklilik iptal olabilir. Böyle bir durumun oluşması ile birlikte emekliler ne yapacağını şaşırdı.

Emeklilik ile ilgili düzenlemenin beklendiği bu dönem içerisinde bir anda emekliliğin iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu oldu. Herkesin hayali olarak bilinmekte olan emeklilik ile ilgili son yapılan açıklama kafalarda soru işareti oluşturdu. Haberimizin detayında nasıl bölme bir durum ile karşılaşabileceğiniz ile ilgili tüm detaylar bulunuyor.

EYT çerçevesinde erken emekli olma hayali kuran milyonlarca çalışan emekliliklerinin iptal edilmesi gibi bir durumla karşı karşıya kaldı. Düzenlemelerin daha erken emeklilik yolunda olduğu biliniyordu. Bir anda bir kesimin emekliliklerinin iptal edilmesiyle birlikte farklı bir korku tüm emeklileri sarmaya başladı.

Milyonlarca emekli vatandaşı ilgilendiren gelişme yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu düğmeye basarak, emekli maaşı alan ancak gerekli hizmet ve yaş şartını tamamlamayan kişileri tespit ediyor. Emekli olabilmek için kanunda yer alan gün ve yaş sınırını tamamlayarak başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuruları inceleyen kurum yaş ve prim günü sayısını inceleyerek başvuruları kabul ediyor.

Ancak bazı durumlarda yapılan yanlışlıkla kişiler emekli olabiliyor. Bu konuda harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu, bu tür yanlışlıkların tespitini yaparak gerekli işlemleri başlatıyor. Kapsamlı bir inceleme başlatan Kurum, emekliliğe hak kazanamadığı halde emekli maaşı alan kişilerin tespit çalışmalarına başladı.

Ödenen Tüm Paraların İadesi İstenecek

Milyonlarca emekli vatandaşı ilgilendiren gelişme yaşandı. Emeklilik şartlarını taşımadığı halde emeklilik maaşı bağlanan kişilerin tespit çalışmalarına hız verildi. Geniş çaplı bir inceleme başlatan Sosyal Güvenlik Kurumu, emekliliğe hak kazanmadığı sonradan tespit edilen kişilerden bu zamana kadar ödenen tüm paraların iadesini talep ediyor.

Gerek kişilerin başvuru esnasında yer alan beyanında, gerekse kurumun gözünden kaçan bu gibi hatalı durumlarda ödenen tüm aylıkların iadesi istenecek ve emeklilikleri iptal edilecek. Yanlışlığın tespit edildiği tarihten sonra, şartları yerine getiren kişilere başvurularının incelenmesinden sonra emekli aylığı bağlanacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik şartlarını sağlamadı halde emekli olan kişilerin maaşlarının durdurulmasının yanı sıra, bu güne kadar ödenen tüm paraların iadesini isteyecek.