Emeklilik Hakkında Flaş Karar! Emekli Olacak Milyonları İlgilendiriyor

Emeklilik Hakkında Flaş Karar! Emekli Olacak Milyonları İlgilendiriyor

Koşullar değişiyor. Yaş koşulu aranmadan emekli olmak artık mümkün.

Ülkemizde yüz binlerce engelli çalışan kişi için kolay emeklilik mümkün. Engelli çalışan kişiler için diğer çalışan kişilere göre hem değişik hem de kolay bir şekilde emekli olabiliyorlar. Emekli olmak için sigortalılık, yaş, prim günü gibi koşulları daha hızlı şekilde tamamlayan engelli kişilere Emeklilik fırsatı sunuluyor.

Çalışmaya yeni başlayıp bir süre sonra çalışan her kişi ne zaman emekli olacağını çok merak ediyor. Emeklilik yaşı işe girme tarihi ve bir çok şartlara göre değişiklik gösteriyor. Bazı durumlarda erken emekli olmak mümkün. Engelli kişilerin emekli olabilmesi için bir takım kolaylıklar sunuluyor. Engelli kişilerin emekli olmasında en kritik yer engellilik yüzdesinin belirlenmesi. Engellilik yüzdesine göre emeklilik şartı değişiyor. Engelli vatandaşların emeklilik hakkı ile alakalı ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz işte detaylar...

Engelli kişiler diğer sigortalı kişilerden farklı olarak yaş sorununa takılmaksızın emekliye ayrılabilirler. Bunun için ilk başta engelli vatandaşların engellilik yüzdesinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu oran engelli kişilerin emekli olmasında en önemli noktadır. Engellilik yüzdesine göre Emeklilik şartları değişiklik gösterebilmektedir.

Şok Karar Açıklandı

İlk defa 1 Ekim 2008 ve daha sonrasında sigortalı olan engelli vatandaşların, SGK ‘dan alacakları sevk ile ilgili hastanelerden aldıkları engelli raporlarına bakarak emekliye ayrılabilirler.
Buna göre; sağlık kurulunun raporuna göre iş gücü kaybı;
En az 3700 gün ve % 50 ve %59 arası sigortalı kişiler 16 senelik sigortalılık zamanı.
En az 4100 gün ve % 40 ve %49 arası sigortalı olan kişiler koşullarını yerine getirince emekliye ayrılabilirler.

İlk defa sigortalı olunan zaman geçtikçe emekli olmak için geçerli şartlar zorlaşmaktadır. 01.01.2015 ve daha sonrasında ilk defa sigortalı olan engelli kişiler en az 4320 gün prim ve 16 sene sigortalılık koşullarına bakılarak emekliye ayrılabilirler.

Hak edilen mevzular nasıl koruma altına alınacak?

İlk kez 1 Ekim 2008 tarihinden evvel sigortalı işe girmiş engelli kişiler kazandıkları haklar koruma altına alınmıştır. Bu zamandan evvel ilk defa sigortalı olmuş engelli vatandaşlar, engellilik sebepleriyle vergi indirimden faydalanmaya hak kazanmış olduğundan vergi daireleri ya da defterdarlıklar tarafından gönderildikleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurumdan rapor almaları gerekmektedir.