Endonezya'yı Vuran Depremden Sonra Araştırmacılar Enkazı Kazıyor

Endonezya'yı Vuran Depremden Sonra Araştırmacılar Enkazı Kazıyor

Endonezya'daki arama ekipleri, Sumatra adasını sallayarak sekiz kişinin ölümüne, 86 kişinin yaralanmasına ve binlerce kişinin yerinden edilmesine neden olan güçlü bir depremden bir gün sonra Cumartesi günü, daha fazla kurban için çöken binaların molozlarını ve toprak kaymalarından gelen çamuru kazmaya devam etti.

Ulusal Afet Azaltma Ajansı, Paşaman ilçesinde en az beş kişinin ve komşu Batı Paşaman ilçesinde üç kişinin öldüğünü söyledi. Kurtarma ekipleri, depremin tetiklediği çevredeki tepelerden aşağı yuvarlanan tonlarca çamurun altında gömülü olduğuna inanılan altı köylüyü aramaya devam ediyor.

6.2 büyüklüğündeki deprem, Batı Sumatra eyaletindeki tepelik bir kasaba olan Bukittinggi'nin 66 kilometre (41 mil) kuzey-kuzeybatısında meydana geldi ve Cuma günü adanın bazı bölgelerinde paniğe neden oldu. Dünya yüzeyinin yaklaşık 12 kilometre (7.4 mil) altında merkezlendi ve komşu Malezya ve Singapur'daki insanlar da sarsıntıları hissetti.

Ajans sözcüsü Abdul Muhari yaptığı açıklamada, en az 435 ev ve binanın hasar gördüğünü ve 6.000'den fazla kişinin evlerini, çoğunlukla Pasaman ve Batı Paşaman ilçelerinin harap olmuş bölgeleri olan geçici barınaklara terk ettiğini söyledi.

270 milyonluk geniş bir takımada olan Endonezya, Pasifik'i çevreleyen bir yanardağ ve fay hattı olan "Ateş Çemberi" üzerindeki konumu nedeniyle sık sık depremler, volkanik patlamalar ve tsunamilerden etkilenir.

Son büyük deprem, Ocak 2021'de 6.2 büyüklüğünde bir depremin en az 105 kişinin ölümüne ve yaklaşık 6.500 kişinin yaralanmasına neden oldu. Batı Sulawesi eyaletindeki Mamuju ve Majene ilçelerini vuran bombanın ardından 92 binden fazla kişi yerinden edildi.

2004'teki güçlü bir Hint Okyanusu depremi ve tsunamisi, çoğu Endonezya'da olmak üzere bir düzine ülkede yaklaşık 230.000 kişiyi öldürdü.