Erdoğan’ın Duyurduğu KKTC Külliyesinin Detayları Ortaya Çıktı! 14 Milyon TL Kaynak Ayrıldı!

Erdoğan’ın Duyurduğu KKTC Külliyesinin Detayları Ortaya Çıktı! 14 Milyon TL Kaynak Ayrıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da gittiği Kıbrıs’ta vereceğini söylediği müjdeyi açıklamıştı. Müjde olarak külliye ve millet bahçesini açıklayan Erdoğan’ın bahsettiği külliyeye dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle Kıbrıs’a giden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gitmeden günler önce büyük bir müjde vereceğini duyurmuştu. Milyonlarca kişi bu müjdeyi beklerken; sır vermeyen Erdoğan KKTC’de yaptığı açıklamada külliye ve millet bahçesi müjdesini duyurdu. Hali hazırda kullanılan külliyeye gecekondu benzetmesi yapan Erdoğan, yeni külliye yapımının projesinin tamamlandığını söyledi.

58319158-303.jpg

Yakın zamanda yeni külliyenin inşasına başlayacaklarını duyuran Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca Kıbrıs’a bir de millet bahçesi yapacaklarını duyurdu. Yapılacak olan projeler ile dikkatlerin buralara çekileceğini söyleyen Erdoğan; eski külliyenin ise müze haline getirilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye 14 Milyon TL Kaynak Yatıracak!

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın yaptığı habere göre Kıbrıs’ta inşasına yakın zamanda başlanması beklenen yeni Cumhurbaşkanlığı külliyesi kararının Mart başında alındığını belirtti. Yapılan bu anlaşmaya göre Türkiye’nin bu külliye için 14 milyon TL kaynak ayırdığı belirtildi.

kktc.jpg

11 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de buna dönük zemin hazırlayan kararlardan bir tanesi alınmıştı. Yayınlanan Resmi Gazete kararına göre, külliyenin yapılacağı yerin KKTC Cumhurbaşkanlığına tahsis edildiği duyurulmuştu.

Karar Sonrası Tatar’dan Açıklama Gelmişti!

Resmi Gazete’de yayınlanan karar sonrasın 14 Haziran günü Kıbrıs Gazete’sine demeç veren KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs için yapılması düşünülen yeni Cumhurbaşkanlığı binasının şahsına değil makama yapılacağını söylemişti. KKTC’nin her zaman var olacağını söyleyen Tatar, kurumsallıkta gerekli altyapının sağlanması gerektiğini belirtmişti. Hali hazırda kullanılan binaya da değinen Tatar, bu binanın zor dönemlerde kullanıldığını ifade ederek, yeni binanın yapılması ile birlikte buraların eski dokusuna kavuşturulmasına olanak sağlanacağını belirtmişti.