Faiz İndirimi Geldi! 3 Ay Geri Ödemesiz Kredi İmkanı!

Faiz İndirimi Geldi! 3 Ay Geri Ödemesiz Kredi İmkanı!

Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 seviyesine çekildiğini açıklamıştı.

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında kamu bankaları harekete geçti. İlk olarak geçtiğimiz ayki faiz indirimi kararı sonrasında yüzde 1.29’a indirilen konut kredisi faiz oranları, Kasım ayı faiz indirimi kararı ile yüzde 1.20 seviyesine çekildi. Böylece konut kredisi kullanan bir kişinin ödemesi gereken miktar azalmış oldu. Faiz oranlarının düşürülmesi ile hem piyasanın canlanması hem de nakit girişi sağlanması hedefleniyor.

vvvvvvvvvvvvvvvv.jpg

Ödenecek Miktar Azaldı

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank, konut kredisi faiz oranlarını güncelledi. Bankalar değeri 1 milyon TL’ye kadar olan evler için yüzde 1.20 faiz oranı üzerinden destek verecek. Değeri 1 milyon TL’nin üzerinde olan konutlar için faiz oranı yüzde 1.29 olarak açıklandı. Düşürülen faiz oranları ile vatandaşların daha kolay bir şekilde konut sahibi olması sağlanacak.

Yeni dönemde sunulan kredi paketleri içinde birtakım kampanyalar da yer alıyor. Bu kapsamda konut kredileri için uygun ödeme planları ve vade seçenekleri müşteri tarafından seçilebilecek. Böylece müşteri bütçesini zorlamayacak şekilde geri ödemelerini gerçekleştirebilecek. Faiz oranlarının düşmesi ile birlikte ev sahibi olmak isteyen vatandaşların krediye ilgilerinin oldukça arttığı ifade edildi.

3 Ay Geri Ödemesiz Kredi Desteği

Faiz indirimleri ile birlikte vatandaşların gözü acil ihtiyaç kredilerine çevrildi. Pek çok kişi ihtiyaç kredilerinde de faiz indirimi bekledi. Ancak faiz indirimi gelmedi.

Bankalar vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için uygun faiz oranları üzerinden destek sağlamaya devam ediyor. QNB Finansbank, ING Bank ve Akbank, ihtiyaçların giderilmesi için kredi veriyor.

Akbank ve QNB Finansbank, 3 ay ertelemeli olarak kredi paketleri sunuyor. Bu kredi paketleri ile vatandaşlar acil nakit ihtiyaçlarını karşılayarak, ilk 3 aylık dönemi geri ödemesiz olarak geçiriyor.

vcv.jpg

Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

QNB Finansbank: Yüzde 1.44

Akbank: Yüzde 1.73

ING Bank: Yüzde 1.49