Hong Kong Rekor Salgınla Mücadele Etmek İçin Hızlı Covid-19 Testlerine Geçiyor

Hong Kong Rekor Salgınla Mücadele Etmek İçin Hızlı Covid-19 Testlerine Geçiyor

Hong Kong, bugüne kadarki en kötü koronavirüs salgınını bastırmak için savaşırken, kendi kendine uygulanan kitlerle daha hızlı sonuçlar elde etmek için Covid-19 test stratejisini değiştiriyor.

Hükümet, olumlu sonuçları olan kişilerin, daha hassas nükleik asit testlerinde onay aramadan bilgileri takip için çevrimiçi olarak kaydetmelerine izin verecektir. Yetkililer 26 Şubat Cuma günü yaptıkları açıklamada, bu hareketin "kaynak tekrarını ve zaman gecikmesini önlemeyi" amaçladığını ve zamanı gelince daha ayrıntılı bilgi vaat ettiğini söylediler.

Hükümet, "Salgın artışı nedeniyle test hizmetlerine olan talep artmaya devam ediyor" dedi. "Bazı vatandaşlar günlerce numune verdikten sonra sonuç alamayabiliyor ve bu nedenle dönem boyunca endişeli olabiliyor. Bu açıkçası arzu edilen bir durum değil."

Şehir, Cuma günü bildirilen 21.979 koronavirüs vakasının günlük kaydını ve 10.010 doğrulanmış vakayı kaydetti. İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam, Mart ayında 7,4 milyon nüfusun tamamının üç kez zorunlu olarak test edilmesini emretti; bu, Çin anakarasında sıklıkla uygulanan ve daha da fazla enfeksiyonu ortaya çıkaracak bir taktiktir.

Zorunlu teste tabi tutulan çoğu kişi, topluluk test merkezlerinde sıraya girmek yerine artık kendi başlarına hızlı bir teste girebilecek.

Ayrıca yeni politika kapsamında, müteahhitler tarafından gerçekleştirilen nükleik asit testlerinden elde edilen olumlu sonuçlar, derhal onaylanmış vakalar olarak kabul edilecektir. Havaalanı ve karantina merkezi çalışanları da dahil olmak üzere yüksek risk ve yüksek maruziyet gruplarında olanlar için, zorunlu test sıklığı iki veya üç günde bir, haftada bire düşürülecek.