İki çocuğa cinsel saldırı sanığı uzman çavuş ilk duruşmada tahliye oldu

İki çocuğa cinsel saldırı sanığı uzman çavuş ilk duruşmada tahliye oldu

İki çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan uzman çavuş Talip Korcan, ilk duruşmasında tahliye edildi.

Van’da 25 Ekim 2021 tarihinde lise öğrencisi olan iki çocuğa cinsel saldırıda sanığı uzman çavuş Talip Korcan hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianemede, Korcan ile ilgili olarak “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla ilgili “kovuşturmaya yer yok” kararı verilirken, sadece “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla dava açıldı. Açılan davanın bu gün ilk duruşması Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde gecikmeli başladı.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada sanık Korcan, tutuklu bulunduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS sistemi ile bağlandı.

GAZETECİLER MAHKEME SALONUNDAN ÇIKARILDI

Sanık Korcan, yaptığı savunmada kız çocuğunu eve götürdüğünü ancak herhangi bir istismarda bulunmadığını iddia ederek suçlamaları ret etti.

Daha sonra mağdur çocuğun ifadesi alındı. Alınan ifade sırasında Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’na bağlı avukatlar, gazetecilerin mahkeme salonunda dışarı çıkarılmasını talep etti. Talep üzerine mahkemeye ara verildi. Verilen ara sonrası mahkeme heyeti, talep üzerine gazetecileri salondan çıkarılmasına karar verdiklerini belirterek gazetecileri duruşmaya almadı.

Görülen duruşma sonrası mahkeme heyeti, çelişkili tanık beyanlarını gerekçe göstererek Uzman Çavuş Korcan’ın tahliyesine karar verdi.