İngiltere Dışişleri Bakanı Rusya Elçisini Toplantıdan Kovdu

İngiltere Dışişleri Bakanı Rusya Elçisini Toplantıdan Kovdu

Kaynaklar, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss'un Perşembe günü Moskova'nın büyükelçisini ülkesinin Ukrayna'yı işgali nedeniyle azarladığını ve Rusya'yı uluslararası bir parya olarak nitelendirerek onu toplantıdan attığını söyledi.

Truss, departmanından yapılan resmi açıklamaya göre, Rusya'nın "Ukrayna'ya yönelik sebepsiz ve haksız saldırı" dediği gerekçesiyle Andrei Kelin'i çağırmıştı.

Moskova'nın "Ukrayna'yı işgal etme planı olmadığı konusunda defalarca yalan söylediğini ve (bunun) sebepsiz saldırganlığının onu uluslararası bir parya haline getirdiğini" söyledi.

Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi'nden yapılan açıklamada, Batı yaptırımlarının Rus ekonomisine zarar vereceğini ve Moskova'nın "Rus hükümetine büyük bir insani, ekonomik ve siyasi maliyete yol açacak uzun, uzun süreli bir çatışma beklemesi gerektiğini" söyledi.

Truss, bir FCDO kaynağının "çok huysuz bir toplantı" olarak nitelendirdiği toplantı sırasında Rusya'nın "Ukrayna'ya yönelik çirkin saldırısını uluslararası hukukun açık bir ihlali olarak" kınadı.

Kaynak, bakanın "Kelin'i, Kremlin'in inanılmaz propaganda hatlarını söylemeye başladıktan sonra kovduğunu" ekledi.