Kış Saati Uygulaması Tekrar Geliyor! Karanlıkta Kalkmaya Yeniden Son!

Kış Saati Uygulaması Tekrar Geliyor! Karanlıkta Kalkmaya Yeniden Son!

Kış saati uygulaması ile ilgili yaşanmakta olan sorunlar dile getirdikçe devlet tarafından bu konu ile ilgili bir takım önlemler alınması gündeme geldi.

2016 yılında alınmış olan karar ile birlikte yaz saati kış saati şeklinde farklı uygulama uygulanmıyor. Bu alınmış karar doğrultusunda sadece bir saat uygulaması ile birlikte yıl boyunca bu şekildeki saat uygulaması devam etmektedir. Fakat 2016 yılından bu yana uygulamaya geçirmiş olan bu yöntem ile birlikte çok fazla fayda sağlamış gibi görünmüyor. Çok erken saatlerde vatandaşların kalkması ile birlikte ışık tasarrufunun olmadığı ve bu konu ile ilgili yeni bir güncelleme olması gerektiği vatandaşlar tarafından dile getirilen hususlar arasında. Gerek işe giden vatandaşlar gerek okula giden çocuklar ile ilgili büyük sıkıntılar yaşandığı ve bu konu ile ilgili yeni bir güncelleme olması gerektiği toplumun neredeyse tamamının ortak olarak dile getirdiği bir konu.

26 Mart 2016 tarihinden itibaren Resmî Gazete` de yayımlanan karara göre tüm yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının yıl boyu devam etmesi kararlaştırıldı ve kış saati uygulamasına son verildi. Fakat bu günlerde bu konu tekrar gündeme gelmekte ve büyük tartışmalara yol açmakta.

Neden Tekrar Kış Saati Uygulamasına Dönülmek İstenmekte?

Türkiye`nin doğusu ve batısı arasındaki matematiksel konum farkı nedeni ile aralarında 1 saat 16 dakikalık bir zaman farkı bulunmaktadır yani ülkenin en doğusu olan Iğdır`da güneş doğmuşken ülkenin en batısı olan Edirne`de hava hala aydınlanmamış durumdadır.

Bu sebeple batıda yaşayan işe, okula gitmek için evden çıkan vatandaşlar karanlıkta evden çıkmak zorunda kalmaktadır. Bu durum büyük mağduriyetlere yol açmaktadır özellikle çocuğunu sabah okula göndermek zorunda olan aileler bu konudan büyük rahatsızlık duymakta ve tekrar kış saati uygulamasına geçilmesini talep etmektedir.

Enerji Bakanı Konu Hakkında Açıklamalarda Bulundu;

Son günlerde yeniden gündeme gelen kış saati uygulaması konusu hakkındaki tartışmaların ardından enerji bakanı açıklamalarda bulundu. Fatih Dönmez yaz saati uygulamasının kullanılmasından bugüne kadar toplam 6,82 milyar kilovatlık bir elektrik tasarrufunda bulunulduğunu bu tasarrufun parasal karşılığının 6 milyar TL olduğunu belirtti. Bakan Dönmez saatlerin geri ya da ileri alınmasının söz konusu olmadığını mevcut uygulamaya devam edileceğini belirtti.