Korona Virüsün Dolar ve Euro kuru Üzerinde Etkisi

Korona Virüsün Dolar ve Euro kuru Üzerinde Etkisi

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED ve AB Bankası ECB korona virüsün dünya ekonomisindeki yıkıcı tesirini azaltmak ve tüketicilerin, şirketlerin zararlarını minimum düzeye getirmek emeli ile hemen hemen her gün piyasalarda güven verici söylemlerde bulunmaktadır.

Korona Virüs Nedir?

Korona virüs hastalığı, yeni keşfedilen bir virüsün kapı araladığı bulaşıcı hastalık türüdür. Covid-19 olarak da adlandırılır. Covid-19a yakalanan çoğu kişiler, hafif ila orta derecede semptomlar göstermektedir. Ve özel bir rehabilitasyona ihtiyaç duyulmadan rehabilitasyon edilmesi olasıdır. Öncelikle Çin’in Vuhan Eyaletinde solunum yolları belirtileri ile ortaya çıkmıştır. Gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar neticesinde 13 Ocak 2020 tarihinde tanımlanan bir virüs türüdür. Bu salgın başlangıçta bölgedeki deniz ürünlerinde ve hayvan pazarlarında bulunan kişilerde belirlemiştir. Daha sonra ise insandan insana bulaşarak diğer şehirlere, diğer eyaletlere ve diğer ülkelere de dağılmıştır.

Korona virüs, hayvanlarda veyahut insanlarda hastalığa kapı aralayabilen büyük bir virüs türüdür.

Korona virüs Nasıl Bulaşır?

Hasta kişilerin öksürme, aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkları soluma yolu ile insana bulaşır. Hasta kişilerin kirlenmiş yüzeylere temasından sonra ellerin yıkanmadan göz, yüz, burun ve ağıza götürmesi neticesiyle bulaşabilir.

Korona virüs pandemisi ile ortaya çıkan ekonomik faaliyetlerde yavaşlama ve belirsizlik dünya ekonomisini ve finans piyasalarını negatif istikamette etkilemeye devam etmektedir.

Ekonomik Faaliyetlerdeki Yavaşlama

Beynelmilel finans kuruluşları ve bankalar korona virüs hastalığından sonra 2020 evrensel ekonominin büyüme tahminlerinde değişim sağlayarak aşağıya doğru çekti. Raporlara göre Çin ve Japonya’daki ekonomik büyüme gerilemesi en çok gerileme gösteren ekonomilerdir. Ekonomik büyümenin yavaşlamasında, dünyadaki en büyük imalat merkezi olan Çin üretim faaliyetlerinin son iki ayda yüzde 10 gibi bir rakamla gerilemesi en büyük etkenlerden biridir. Çin ile yakın ekonomi ilişkisinde olan diğer ülkelerde (Asya ülkeleri) de ekonomik daralmanın tesirleri endirekt yoldan hissedilmeye başlandı. İzah eden makroekonomik veriler Covid-19’un kapı araladığı ekonomik daralmanın başta Çin’den başlayarak dalga halinde tüm dünyaya dağıldığı görülmektedir. Korona virüsün dünya genelinde kapı araladığı ekonomik etkiler şu şekildedir:

  • İmalatta yavaşlama ve aksama
  • Tüketim harcamaları ve taleplerde daralma
  • Hizmet sektörlerinde aksaklık ve küçülme
  • İşsizlik artışı

Korona Virüs Dünya Finans Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED ve AB Bankası ECB korona virüsün dünya ekonomisindeki yıkıcı tesirini azaltmak ve tüketicilerin, şirketlerin zararlarını minimum düzeye getirmek emeli ile hemen hemen her gün piyasalarda güven verici söylemlerde bulunmaktadır. Bunun dışında destekleyici siyasetler ve paketler izaha devam edilmektedir. AB’de ekonomik durgunluğun geçilememesi ve korona virüs salgınının AB ülkesi olan İtalya’da Çin’den daha fazla ölüme kapı aralaması yatırımcı kişilerin bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri dolarını diğer para birimlerine rağmen en emin liman olarak görmelerine kapı aralamaktadır.

Bu belirsizliğin, pariteye tesir eden tüm nedenler arasında, doların güçlenmesine en çok katkıda bulunan etken olduğunu varsayar isek, virüs salgınının ne vakit biteceği hakkındaki belirsizlik devam ettiği müddet süresince EUR/USD paritesinin gerilemeye devamı beklenmektedir.

Diğer taraftan korona virüs salgınının Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini ne kadar zarara uğratacağı hala bilinemiyor. Olay sayıları İtalya’da olduğu gibi kontrol altına alınamaz boyutlara erişmesi ve sıhhat sisteminin buna cevaplamakta yetersiz kalması vaziyetinde doların buna rağmen değer kaybetmesi açık ve nettir. Euro’daki gelişmeler de aynı şekilde pariteyi etkileyecektir. Euro’da salgının tesirlerini yansıtan makroekonomik verilerin Euro üzerinde baskı kurması kaçınılmaz olacaktır.

Salgının daha 1 yıl daha süreceği ile ilgili görüşler oldukça yaygın gözüküyor. Böyle bir vaziyette ise doların bir müddet daha kuvvetli olmaya devamlılığı mevzubahis olabilir. Bunun yanında yatırımcı hissiyatını ve beklentilerini etkileyen beynelmilel finans kuruluşları ve bankaların değerlendirilmeleri de kısa vade müddetinde dolar ve Euro paritesinin akış istikametini etkileyecektir.