Kredi Kartı Borcuna Kredili Çözüm

Kredi Kartı Borcuna Kredili Çözüm

Kredi kartı borcunu vaktinden yatıramayan ya da asgari miktar ile borcu çevirmek mecburiyetinde kalan kişiler için bankalar çözüm yolu buluyor ve vatandaşlara el uzatıyor.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, “limit tamamen doluysa ve kişi yaptırmakta sıkıntı çekiyor ise hemen anında kredi fırsatı sunuyoruz. Bu yol ile taksit miktarı azalıyor, limit boşa çıkıyor. Vatandaş bütçesini daha rahat bir şekilde yönetiyor.” İfadelerini kullandı.

Her yerde sağlık

Kimsenin aklına gelmeyecek vakitte hayatımıza dahil olan korona virüs şüphesiz ki sağlığın ne kadar kıymetli olduğunu gözler önüne serdi. Aşı yapma hızı arttı, kademeli normalleşme başladı. Evet ‘ilk başta sağlık' diyoruz. Ruhsal ve bedensel sağlık her şeyden önemli. Bununla beraber ‘finansal sağlık' mevzusu da hayatımızda büyük önem arz ediyor. Parasız olmuyor. Aylık kazancınız ne olursa olsun parayı iyi değerlendirmek gerekiyor. Peki bu mümkün mü? Finansal sağlık nedir? Kredi ve kart borcu nasıl biter? Bütün bu soruların cevabını Mahmut Akten verdi.

Mahmut Akten, finansal sağlığı, ' bireyin aylık gelirini iyi yönetmesi’ olarak tanımlıyor. Başka bir deyişle gelir gider dengesi, Birikim, borcun yönetilmesi ve beklenmedik anda çıkan harcamalar finansal sağlığı alt yapısını oluşturuyor. Gelirlerin sabit ama giderlerin her zaman değişken olduğunu söyleyen Mahmut Akten, gider analizi yaparak vatandaşların bütçe fotoğraflarını çektiklerini ve bu giderlere çözümler üreterek destek olduklarını söyledi.

Asgarî tutarda ödeme yapanlar

Bu yardımlardan birinin de kredi kartı ile alakalı olduğunu söyleyen Akten, kart limiti dolmuş ve asgari ödeme yapan kişilere kredili çareleri hatırlattıklarını belirtti. Mahmut Akten şunları ekledi:

“Örneğin kart sınırı 4 bin TL ise ve limit dollu ise bu borcu yönetmek oldukça zor bir iştir. Bunun yerine gereksinim kredisi çekip aylık 200 TL taksit vermek daha cazip oluyor. Ayrıca kart limiti de serbest oluyor. Aylık gecikme faizi diye bir şey söz konusu olmuyor. Amaç bankaya para kazandırmak değil müşterinin cebini rahatlatmak” dedi.

Kredi notunu korumak gerekiyor

Kişinin kart borcunu doğru yönetmesinin kredi notu bakımından oldukça önemli olduğunu belirten Mahmut Akten, “borç ödemesi zamanında olmaz ve yasal işlemler başlatılır ise başka zaman ihtiyaç halinde bankalardan kredi almak güçleşir. Bu yüzden gecikmeye düşmeden evvel 36 ay vadeli düşük taksitli kredi imkanlarından faydalanmak gerekmektedir” dedi.

Bankalar klâsik hizmet işini geride bıraktı ve teknolojiden faydalanıyor.