Milyonlarca aboneyi ilgilendiren gelişme 5 yıldır ödenmeyen KDV vergileri alınacak

Milyonlarca aboneyi ilgilendiren gelişme 5 yıldır ödenmeyen KDV vergileri alınacak

Su faturalarıyla alakalı olarak flaş bir gelişme yaşandı. Gelen son bilgilere göre, 5 yıldır ödenmeyen KDV tutarları abonelerden tahsil edilecek. İSKİ tarafından gerçekleştirilen açıklamayla birlikte KDV’lerin faturalara yansıtılarak abonelerden tahsil edileceği ifade edildi.

5 yıldır ödenmeyen KDV'ler faturalara yansıtılmaya başlıyor. Açıklama İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından yapıldı.

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Sayıştay Başkanlığı Denetim Raporu ve İstanbul Vergi Denetim Başkanlığının inceleme raporu sonucunda, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında tahsil edilen "bakım bedeli" üzerinden alınan KDV'nin tahakkukunun eksik yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

Yine aynı raporlarda, 2019-2020-2021 yıllarında İstanbullulara "insani su hakkı" kapsamında ücretsiz olarak verilen suya da, emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak beyan verilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Bu sebeplerle bahse konu KDV'lerin fark tutarı abonelerin faturasına geçmiş dönem borcu olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aktarılacaktır.

Bu sebeple bahse konu olan borç tutarı abonelerin faturasına geçmiş borç tutarı olarak yansıtılacak ve tahsil edilen bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacaktır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eski KDV'nin faturaya yansıma iddiasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, "İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden 12.01.2022 tarihinde yapılan 'Faturalara Yansıtılan KDV Farkı Hakkında Açıklama' duyurusunda yer alan hususlar gerçeği yansıtmamaktadır. İSKİ'ye özgü bir uygulama bulunmamaktadır." denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden 12.01.2022 tarihinde yapılan 'Faturalara Yansıtılan KDV Farkı Hakkında Açıklama' duyurusunda yer alan hususlar gerçeği yansıtmamaktadır.