Milyonlarca Kişiye Güzel Haber! Elektrik Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor!

Milyonlarca Kişiye Güzel Haber! Elektrik Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor!

Elektrik faturalarına ilişkin olarak yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, faturalarda yer alan TRT ve enerji paylarının kaldırıldığını açıklamıştı.

Vatandaşların üzerindeki yükün hafifletilmesi için elektrik faturasına ilişkin olarak düzenlemeler devam ediyor. Son dönemde artan maliyetlerden dolayı elektrik zamlanmış ve bu da faturaların katlanmasına neden olmuştu. Kış ayları öncesindeki düzenlemelerle birlikte vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve faturalar altında ezilmemesi hedefleniyor. Faturalara ilişkin olarak ilk düzenleme geçtiğimiz günlerde yapılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ve enerji fonu paylarının faturalardan kaldırıldığını açıklamıştı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, yeni dönemde faturaların kademeli sisteme geçmesi için çalışma başlattı.

0x0-enerji-bakanligi-yeni-uygulama-icin-dugmeye-basti-elektrikte-kademeli-fatura-donemi-1637207668885.jpg

Kullanım Miktarına Göre Ödeme Yapılacak

Yeni dönemde hanenin elektrik ihtiyacı kullanım ortalaması alınacak ve bu tarife daha ucuz hale getirilebilecek. İlgili sınırların üzerinde elektrik kullanımı yapanlar için de elektrik daha pahalı olabilecek.

Hane Ortalaması Alınacak

İlgili düzenlemenin TBMM’de kabul edildikten sonra yasalaşması sonrasında, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın hanelerin ortalama elektrik tüketimini belirlemek için çalışma yapması bekleniyor.

Ortalama olarak alınacak tarifenin belirlenmesinde her evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, fırın, ütü gibi elektronik aletlerin kullanım ortalaması belirlenecek. Ortalama tüketime ilişkin olarak üst limit belirlenecek. Elektrik kullanım miktarı limitin üzerinde olan kişiler daha yüksek bir elektrik faturası ödemek zorunda kalacak. Belirli limitin altında elektrik tüketimi yapan kişiler ise ucuz tarife üzerinden faturasını ödeyecek.

0x0-enerji-bakanligi-yeni-uygulama-icin-dugmeye-basti-elektrikte-kademeli-fatura-donemi-1637207670370.jpg

Bakanlık Tasarruf İçin Uygulama Geliştiriyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın hane içinde tasarruf önerileri sunarak ailenin daha az fatura ödemesini ve enerji verimliliği elde etmesini sağlayacak mobil uygulama üzerinde çalıştığı ifade edildi.

Uygulama yol gösterici nitelikte olacak. Örnek verecek olursak, kişi çamaşır makinesini nasıl, ne zamanlarda ve ne kadar çalıştırdığı gibi bilgileri yazacak, uygulamada vatandaşa nasıl tasarruf sağlayabileceğini gösterecek.