Norveç Mahkemesi, İngiliz Buldozer Cavalier King Charles Spaniels'in Üremesini Yasakladı

Norveç Mahkemesi, İngiliz Buldozer Cavalier King Charles Spaniels'in Üremesini Yasakladı

Sahipleri tarafından sevimli ve sevilmiş görünebilirler, ancak bir Norveç mahkemesi melezlemelerini bir zulüm eylemi olarak ilan etti.

Norveç'in Oslo Bölge Mahkemesi geçtiğimiz günlerde eşi benzeri görülmemiş bir dönüm noktasında İngiliz buldozerleri ve Cavalier King Charles Spaniel'leri yetiştirmenin Norveç Hayvan Refahı Yasası'nın 25. bölümünün ihlali olduğuna ve artık buna müsamaha gösterilmeyeceğine karar verdi.

Hayvan hakları aktivisti tarafından memnuniyetle karşılanan ve yetiştiriciler tarafından eleştirilen karar, Norveç'te yetiştiricilerin hayvanlar pahasına sevimli bir köpek arayışında aşırı seviyelere gitmekle suçlandığı uzun süredir devam eden bir tartışmaya son verdi. esenlik.

Karar, Kasım 2021'de Animal Protection Norway grubu tarafından köpek ırklarının çok sayıda kritik sağlık sorunu nedeniyle getirilen bir dava tarafından verildi.

Grup, akrabalı yetiştirmenin iki türün bir "hastalık garantisi" geliştirmesine neden olduğunu, çoğu kişiyi etkileyen uzun bir kalıtsal hastalık listesi olduğunu savundu.

"Bulldogun insan kaynaklı sağlık sorunları 20. yüzyılın başlarından beri bilinmektedir. Norveç Hayvanları Koruma Kurumu CEO'su Ashild Roaldset, kararın ardından grup tarafından yayınlanan bir gönderide, bu kararın gecikmiş yıllar olduğunu söyledi.

"On yıllar boyunca, hasta köpekler Norveç yasalarını ihlal ederek yetiştirildi. Köpeklerimiz, dört ayaklı arkadaşlarımızın sistematik ve organize ihanetinin kurbanı oldular. Bugün bunun yasa dışı olduğu doğrulandı.”

Son 10 yılda Norveç'te doğan tüm buldogların yarısından fazlası sezaryen ile doğurtulmak zorunda kaldı.

Bölge mahkemesi yargıçları kararlarında, "Irkın genetik olarak doğal olarak doğum yapamaması, bulldogların üreme için kullanılmamalarının tek nedenidir," diye yazdı.

Karar, ciddi ve bilimsel temelli melezleme iyi bir alternatif olabileceğinden, mahkumiyetin Bulldog veya Cavalier'in ciddi şekilde üremesinin yasaklanması anlamına gelmediğini belirtti.