Pandeminin İlk Yılında Hamileliğe Bağlı Ölümler Arttı

Pandeminin İlk Yılında Hamileliğe Bağlı Ölümler Arttı

Rapor, Siyah insanları orantısız bir şekilde etkileyen eğilimin nedenlerini içermiyordu.

Çarşamba günü yayınlanan bir hükümet raporuna göre, ABD'li anneler için hamilelikle ilgili ölümler, pandeminin ilk yılında daha yükseğe tırmandı ve on yıllarca süren ve Siyah insanları orantısız bir şekilde etkileyen bir trendi sürdürdü.

2020'de genel olarak, 100.000 doğumda yaklaşık 24 ölüm veya toplam 861 ölüm vardı - bu rakamlar hamilelik, doğum veya sonraki yıl annelerin öldüğünü gösteriyor. Oran 2019'da 100.000'de 20 idi.

Siyah insanlar arasında, 100.000 doğumda 55 anne ölümü meydana geldi - beyazlar için bu oranın neredeyse üç katı.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'nin raporu, eğilimin nedenlerini içermiyor ve araştırmacılar, hamilelikte ciddi hastalık risklerini artıran COVID-19'un nasıl katkıda bulunmuş olabileceğini tam olarak incelemediklerini söyledi.

Koronavirüs dolaylı bir etki yapmış olabilir. Boston Üniversitesi'nde profesör ve anne ölümü araştırmacısı Eugene Declercq, birçok insanın virüsü kapma korkusuyla pandeminin başlarında tıbbi bakımı ertelediğini ve virüs dalgalanmalarının sağlık sistemini zorladığını ve bunun da hamilelikle ilişkili ölümleri etkileyebileceğini söyledi. Halk Sağlığı Okulu.

Yüksek oranları “korkunç haberler” olarak nitelendirdi ve ABD'nin anne ölümlerinde diğer birçok gelişmiş ülkeden sürekli olarak daha kötü olduğunu kaydetti.

100.000 doğumda hamilelikle ilgili ölümler, Siyahlar arasında 2019'da 44'ten 2020'de 55'e ve Hispanikler arasında 13'ten 18'e çıktı. Beyazlar arasındaki 2020 oranı, 100.000 doğumda 19, esasen değişmedi.

Bu farklılıkların nedenleri verilere dahil edilmemiştir. Ancak uzmanlar, altta yatan sağlık koşullarının oranlarındaki farklılıklar, kaliteli sağlık hizmetlerine yetersiz erişim ve yapısal ırkçılık gibi birçok faktörü suçladı.

New York'taki Weill Cornell Medicine'de OB-GYN şefi Dr. Laura Riley, “Bu inanılmaz derecede üzücü ve özellikle Siyah kadınlar için korkutucu” dedi.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde OB-GYN profesörü yardımcısı olan Dr. Janelle Bolden, raporun şaşırtıcı olmadığını söyledi.

“Pandemi, bakıma erişim, sağlık hizmeti kalitesi ve teslimattaki eşitsizlikleri ortaya çıkardı. Ayrıca, birçok insanın temel ihtiyaçları için güvendiği halk sağlığı ve sosyal kurumlara destek eksikliğini de ortaya koydu'' dedi. "Bu eşitsizlikler ve yetersizlikler, yetersiz bakıma ve daha kötü sonuçlara yol açmaktadır."

ABD'de anne ölüm oranı 35 yılda üç kattan fazla arttı. On yıl önce, 100.000 doğumda 16 ölümdü. Doğum yapan insanlar için riskleri artıran artan obezite, kalp hastalığı ve sezaryen oranları ile birlikte tırmandı.

Associated Press Sağlık ve Bilim Departmanı, Howard Hughes Tıp Enstitüsü Fen Eğitimi Departmanından destek almaktadır. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.