Prof. Dr. Naci Görür: o bölgeyi uyardı: felaket bir deprem gelebilir!

Prof. Dr. Naci Görür: o bölgeyi uyardı: felaket bir deprem gelebilir!

Prof. Dr. Naci Görür, gerçekleştirdiği açıklamada 4.3 büyüklüğündeki Bingöl depremini değerlendirdi. Görür, büyük bir deprem beklendiği belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Hep söylüyorum, bu iyi değil. Hem Yedisu hem de Göynük fayında büyük deprem bekliyoruz. Buralardaki yerleşim alanlarında kentsel/köysel dönüşümlere başlanmalı" dedi

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 4.3 büyüklüğünde bir depremin meydana gelmesi üzerine peş peşe açıklamalar geldi. Söz konusu depremin derinliği 12 kilometre olarak ölçülürken, depremden kaynaklı herhangi bir ihbar yapılmadı.

1609700340203-nacc.jpg

Yer bilimci ve deprem uzmanı olan Prof. Dr. Naci Görür, depreme ilişkin olarak görüşlerini aktardı. Görür, depremin adaklı – Kuçimeni güneyinde bulunan Doğu Anadolu Fay Hattı’na paralel olan yanal atılımlı bir fay üzerinden gerçekleştiği aktardı.

‘’Büyük Deprem Bekliyoruz’’

Naci Görür, açıklamalarında büyük bir depremin olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

‘’Bu fay Nazimiye güneyinden geçen Karakoçan fayını da kesiyor. Bu günlerde bu alanda sık deprem oluyor. Bu alan kabaca Karlıova, Bingöl, Kuşbayırı ve Adaklı arasında bir eşkenar dörtgen gibi bir yer. Buradaki depremler küçük de olsa hem Yedisu hem de Karlova Göynük arasındaki Göynük fayına stres yüklüyor olabilirler.

naci-gorur-1.jpg

Hep söylüyorum, bu iyi değil. Hem Yedisu hem de Göynük fayında büyük deprem bekliyoruz. Buralardaki yerleşim alanlarında kentsel/köysel dönüşümlere başlanmalı.’’