Risk Giderek Artıyor! 50 Yaş Üzerine Kötü Haber!

Risk Giderek Artıyor! 50 Yaş Üzerine Kötü Haber!

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Bir dönem ölüm sayılarını neredeyse sıfırlayan İngiltere’den kötü haberler gelmeye devam ediyor.

İngiltere’de koronavirüs salgını yeniden hız kazandı. Tüm dünyada endişe yaratan Delta varyantının ölümcül olma seviyesini uzmanlar kamuoyu ile paylaştı. İki doz aşı olan kişilerin de Delta varyantında dolayı hayatını kaybedebileceği ifade edildi. İngiltere’de BioNTech ve AstraZeneca aşıları kullanılıyor. İki doz aşı yaptırmasına rağmen 50 İngiliz vatandaşının hayatını kaybettiği açıklandı.

asi-yasli-shutter-16-9-1603693020-880x495.jpg

Hayatını kaybedenlerin tamamı 50 yaş üzerindeki kişiler, tek doz aşı olan 2 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi. Ülkede şimdiye kadar Delta varyantından dolayı 117 kişi hayatını kaybetti, uzmanlar iki doz aşı olunsa dahi maske takmaya devam edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Yapılan araştırmada aşıların Delta varyantına karşı koruma oranları da açıklandı. AstraZeneca aşısı virüse karşı yüzde 60 oranında koruma sağlıyor, BioNTech’de bu oran yüzde 88’e çıkıyor. Dikkat çeken bir diğer detay ise yaşın ilerledikçe riskin artması. Delta varyantından dolayı hayatını kaybeden ve 50 yaşın altında olan 8 kişinin aşı olmadığı belirtildi.

Uzmanlar, aşının koruyuculuğunun çok yüksek olduğunu belirtiyor, her şeye rağmen aşı olanların da maske takmaya devam etmesi gerektiği, yetkililerin de bu konuda önlem alması gerektiği dile getiriliyor.

c07beabc8d8d45e71181f7ee2fd1606e-640x640.jpg