Rusya-Ukrayna Çatışması: Konvansiyonel Savaşın Yanı Sıra Siber Savaş Devam Ediyor

Rusya-Ukrayna Çatışması: Konvansiyonel Savaşın Yanı Sıra Siber Savaş Devam Ediyor

Savaşlar geleneksel olarak karada, havada veya denizde yapılır. Ancak teknolojinin ortaya çıkışı, yeni çatışma boyutlarının önünü açtı. Bu tür bir savaş, yüksek sesli patlama ve korkutucu sıcak makineler açısından açıkça görünmeyebilir. Ancak savaş, geleneksel olandan daha yıkıcıdır.

Siber savaş, silahlı kuvvetleri bırakın, bütün bir ulusu sakat bırakma kapasitesine sahiptir. Ülkeler teknolojiye büyük ölçüde bağımlıdır ve iyi kalibre edilmiş bir siber saldırı, saldırganın geleneksel silahları kullanmasına gerek kalmadan ortalığı karıştırabilir. Siber yetenekler, hedef ülkedeki kamuoyunu ve algıyı etkilemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Rusya'nın müthiş siber savaş yetenekleri olduğu anlaşılıyor

Karada savaş, kritik altyapılara siber saldırılar, sosyal medya ağlarında dezenformasyonun yayılması, gizli sabotaj gruplarının seferber edilmesi ve hukuk düzeninin bozulmasına neden olan bu tür savaşlar, “dördüncü nesil savaş veya hibrit savaş olarak bilinir. Hint Polis Teşkilatı (IPS) kıdemli memuru ve siber güvenlik uzmanı Brijesh Singh, dedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline siber saldırı raporları da eşlik etti. Ukrayna, ülkenin savunma bakanlığı ve silahlı kuvvetlerinin yanı sıra iki devlet bankasının siber saldırıya uğradığını söyledi. Ukrayna Rusya'yı işaret etti. İddiayı yalanladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov 16 Şubat'ta gazetecilere verdiği demeçte, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Beklendiği gibi Ukrayna her şey için Rusya'yı suçlamaya devam ediyor."

“Bütün bu faaliyetler, birden fazla alanda bir tür domino etkisi yaratma niyetiyle son derece koordineli bir şekilde yürütülüyor. Brijesh Singh, “Bilgi savaşı veya dezenformasyon kampanyaları, hedef ülkedeki halkın kafasını tamamen karıştıran bir anlatı kakofonisi yaratmak için kullanılıyor” dedi.