Sadece 2 Şartı Sağlarsanız Emekli Olabilirsiniz! Yeni Emeklilik Şartı Açıklandı

Sadece 2 Şartı Sağlarsanız Emekli Olabilirsiniz! Yeni Emeklilik Şartı Açıklandı

Emeklilik ile ilgili her gecen gün farklı bir takım habereler yapılmaya devam ediyor. Seçimin yönünü büyük bir ölçüde EYT li olarak bilinmekte olan kesimin belirleyeceği ile ilgili bilgiler bulunuyor. Bu sebeple de birçok alternatif masada bulunuyor.

EYT'de yılbaşı sinyali ile üç maaş formülü netleşiyor. İki koşulu sağlayanlar emekli olacak ve maaş çeklerini alacak. 40 yaş üstü olanlar için açıklama yapıldı. Yeni düzenleme ile emeklilik yaşı dışındaki şartları taşıyan sigortalılar emekli maaşı alabilecek.

Emekli maaşları, tüm kazançların üç ayrı dönemde hesaplanmasıyla belirlenir. Bu kurala göre, yıl ve rant ikramiyesi şartlarını sağlayan ve belirtilen yaşa ulaşmayı bekleyen EYT üyeleri, yaşına bakılmaksızın emekli olabilirler.

Milyonlarca insan emekliliği dört gözle bekliyor. Hükümet, EYT konusunu durum tespiti sürecine dahil etmiştir. Bu araştırmalarda önce kimin sigortalı olduğu belirleniyor, ardından da emeklilik formülleri tartışılıyor. Bu aşamada maliyet hesaplanır ve kararın bir kısmı verilir.

Beklentiler arasında EYT araştırmasının 2022'de tamamlanması yer alıyor. Peki Emeklilik Yaşı Süreci (EYT) nasıl işleyecek? Hangi EYT formülleri gündemde? Emeklilik yaşında (EYT) mevcut durum nedir? Hangi EYT formülleri gündemde? Son durum nedir? İşte detaylar ...

Üçlü Maaş Bordrosu Nasıl Oluşturulur?

Sigortalıların emeklilik yaşı dışındaki şartları taşımaları halinde emeklilikte alacakları toplam kazançları üç ayrı dönem için hesaplanarak belirlenir. 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olan vatandaşlar emekliliği dört gözle bekliyorlar. Ancak kapsamlı bir değerlendirme gerektiğinden bu çalışmalar bir süre daha devam edecek. Asgari ücret sorunu şu anda yıl sonuna kadar netleştirilmelidir. EYD değerlendirmesi daha sonra mevcut 3600 ek personel göstergesi ve sözleşmeli personel için anketler ile devam edecektir.

Kim Etkilenecek?

Merak uyandıran sorulardan biri kimlerin kapsanacağıydı. Ulaşılan kişiler belirlenir ve emeklilik formülleri tartışılır. Bu arada bir maliyet hesaplaması yapılır ve daha sonra karar vermek için kullanılır. Bu çalışmanın sonunda, yıllık ve ikramiye emeklilik koşullarını sağlayan ve yaş gereksinimini bekleyen EYT katılımcıları, bu kural ile yaştan bağımsız olarak emekli olabilecekler. Buna göre 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl zorunlu sigortalıdır.