Sedat Peker İşaret Etmişti! 26 Ton Uyuşturucu Malzemesi Ele Geçirildi!

Sedat Peker İşaret Etmişti! 26 Ton Uyuşturucu Malzemesi Ele Geçirildi!

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in daha önce işaret ettiği ve iddialarında yer verdiği İzmir Aliağa Limanı’nda 26 ton 160 kg uyuşturucu imalatında kullanılan kimyasala ulaşıldı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in daha önce işaret ettiği ve iddialarında yer verdiği İzmir Aliağa Limanı’nda 26 ton 160 kg uyuşturucu imalatında kullanılan kimyasala ulaşıldı. Çin’den geldiği belirtilen bu kimyasalların uyuşturucu imalatında kullanıldığı belirtildi. Çin’den deniz yolu ile İzmir Aliağa Limanı’na gönderileceği bilgisi ile hareket eden yetkililer yaptıkları operasyon sonucunda 26 ton 160 kg kimyasal ele geçirdi.

resimid-182979361-18297936-16-9-1626526195-670x371.jpg

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyonda Aliağa Limanı’na gelen bir gemide 120 varil kontrol edildi. Ekiplerce yapılan çalışmalar sonucunda 26 ton 160 kilogram kimyasalın ele geçirildiği belirtilirken, bu kimyasalların uyuşturucu imalatında kullanıldığı belirtildi. Öte yandan kontrol edilen 120 varillerde reçine, boya, ilaç ve parfüm gibi ürünlerde kullanılması için benzil klorür olması gerekmekteydi.

13 Ton Uyuşturucu Üretilebilecek Kadar Kimyasal Yakalandı!

Ülkemizde şimdiye kadar yakalanmış olan en yüklü kimyasallar olan 26 ton 160 kilogramlık bu maddelerin uyuşturucu yapımında kullanıldığı tespit edildi. Öte yandan bu kimyasallar ile toplamda 13 ton eroinin elde edilebileceği de belirtildi. Sedat Peker’in daha önce işaret ettiği limanda ele geçirilen 26 tonluk kimyasal bir daha bu iddiaları gündeme getirdi.

Sedat Peker Ne Demişti?

İzmir Aliağa Limanı’nda yakalanan 26 tonluk kimyasal madde daha önce burayı işaret eden Sedat Peker’in iddialarını akıllara getirdi. Bu konuda daha önce bazı işaretler yapan Peker’in iddialarında öne çıkan konular ise şöyleydi.

20210717-2-49246037-67105535-web.jpg

  • Süleyman Soylu’ya dönük yaptığı suçlamalarda İzmir’den bahseden Peker Soylu’nun İzmir’de yakalanan 5 tonluk kokain ile alakalı olarak kamuoyuna bilgi vermediğini belirtmişti.
  • İzmir Başsavcılığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Daire Başkanlığı’nın aradığını ve bilgi istediğini söyleyen Peker, bu bilginin 3 saat sonra verildiğini söyledi.
  • İzmir Başsavcılığı’na verilen bilgilerin ise yetersiz olduğunu belirten Peker, bu durumda savcılığın kendi çalışmasını ayrıca yaptığını ifade etmişti.
  • İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın savcılığa yeterince bilgi vermediğini söyleyen Peker, gemilere yüklenen konteynerlerin göndericisi ve alıcısı belli olmadan bunların gemiye alınamadığını söylemişti.
  • Yakalanan kokain sonrası kimsenin gözaltına alınmadığını ve yakalanmadığını söyleyen Peker, gemiye yüklenen şeylerin alıcısının her zaman resmi olarak belli olduğunu söylemişti.
  • Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uyuşturucu ile mücadelesinde başarılı olduğunu söylemesine de değinen Peker, İstanbul’un dünyada en çok uyuşturucu tüketilen ikinci şehri olduğunu belirtmiş ve üçüncü şehrinin ise Adana olduğunu söylemişti.