SGK Emekliye Kaplıca Desteği Veriyor mu?

SGK Emekliye Kaplıca Desteği Veriyor mu?

Öncelikle kaplıcalardan bahsedelim. Kaplıca kelimesinin aslı, kapalı ılıcadır. Anadolu’da bir sürü kaplıca vardır. İnsanlar böyle yerlere stres atmak, hastalıkların tedavisi, şifa için giderler.

Öncelikle kaplıcalardan bahsedelim. Kaplıca kelimesinin aslı, kapalı ılıcadır. Anadolu’da bir sürü kaplıca vardır. İnsanlar böyle yerlere stres atmak, hastalıkların tedavisi, şifa için giderler. Birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca sadece hastalık anlamında değil de, değişiklik arayan kişiler de kaplıcaları deneyebilirler.

24.jpg

Kaplıcalar yeraltındaki jeotermal su kaynaklarının yeryüzüne çıkmış halidir. Doğal oluşumlardır. Çok eskiden beri bulunan kaplıcalar hala vardır.

Peki, SGK Kaplıca Desteği Veriyor Mu?

Evet, SGK dar gelirli ve emeklilere kaplıca yardımında bulunmaktadır. Fakat Sağlık Bakanlığı'nca işletme izni verilen yerlere başvuran kişilerin ücretini devlet karşılamaktadır. Aksi taktirde işletme izni verilmeyen kaplıcalara yapılan müracaatlarda devlet karşılamayacaktır.

Bakanlığın işletme izni verdiği tesisler ise açıklanmıştır.

Hangi Giderler Karşılanıyor?

Kaplıca ücreti karşılanmaktadır. Kaplıcaya gidilen yol parası da yine karşılanmaktadır. Ayrıca günlük giderlerin ücreti ve refakatçi yol ve gündelikleri de yine devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

Kaplıcaların birçok hastalığın tedavisine olumlu etkileri bulunmaktadır. Mesela cilt hastalıklarının tedavisi için kaplıca mantıklı bir yol olacaktır. Ayrıca romatizması olan kişilerin de yine kaplıcaya gitmeleri onlar için fayda sağlamaktadır. Yine akciğer ve karaciğer rahatsızlıkları bulunan hastalar için de kaplıcalar bir nevi şifa kaynağı olabilir. Ayrıca bazı kişilerde bulunan kas ve eklem ağrıları, sizde kireçlenme gibi hastalıklar için de faydalıdır. Solunum sistemi hastalıklarına da faydalıdır. Daha rahat nefes almak isterseniz ve ayrıca astım gibi hastalıklarınız varsa kaplıcaları bir gözden geçirmenizde fayda vardır.

k2-items-src-ffb0c9cc6a0ddcf04d29cb8f4142a735.jpg

Her şeyin başı sağlıktır. Sağlığınız yoksa çok fazla zengin olsanız neye yarar ki? Kendimize yani sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Belki ikinci plana atıyoruz ama sağlık çok önemli. Bu yüzden de sağlımız için faydalı şeyleri yapmak da önem kazanıyor. Kaplıcaya gitmek de belki hastalıklarınıza iyi gelebilir. Tatil planı yaparken bir köşeye de kaplıcaları sıkıştırabilirsiniz. Hem sağlığınız için faydalı olur hem de değişiklik olur. Kaplıcaların nerelerde olduğunu da internet aracılığı ile araştırıp ona göre gidebilirsiniz. Tatil yaparken bile sağlığınızı ihmal etmeyin. Sağlık bize her zaman lazım..