SGK’dan 5600 TL Maaş Almak İçin Gerekli Şartlar! Resmi Olarak Duyuruldu!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen maaştan haberi olmayan binlerce kişi bulunuyor. SGK çalışmış olduğu isten bedensel, ruhsal veya hastalanarak ayrılanlara sürekli aylık bağlama imkanı sunuyor. Bunun için 3 gün şartı bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak detayları aşağıda bulabilirsiniz.

SGK tarafından remi olarak yapılan açıklama ile 5600 TL ödeme almaya hak kazanabilirsiniz. Bunun için mutlaka bildirim yapılması gerekiyor. Bu yasayla bu durumdan yararlananlar arasında ev hizmetleri, çırak ve stajyer olarak çalışanların yanında SSK’lı ve Bağkur’lu çalışanlar yer alıyor.

Meslek hastalığı sigortası olarak bilinen bu haktan yararlanmak için herhangi bir prim şartı bulunmuyor. Sadece SGK bu destek için sigortalının çalışmaya başladığı tarih ve sigortalılık süresine bakıyor.

3 Gün İçerisinde Bildirim Yapılması İsteniyor

5600 TL tutarında ki bu ödemenin yapılabilmesi için insanların meslek hastalıklarını üç gün içerisinde SGK’ya bildirmesi şartı aranıyor. Meslek hastalığından dolayı çalışamaz duruma gelenler, gerekli sağlır kurulu raporunu alması gerekiyor. Ayrıca SGK sağlık kurulunun bu raporu onaylanması isteniyor.

Bunu işçi adına işverenin yapması gerekiyor. Bunun olabilmesi için işveren, işçinin durumunu öğrendikten sonra 3 gün geçmeden başvuruyu yapması gerekiyor.

SGK Tarafından Ne Kadarlık Aylık Bağlanıyor!

Meslek hastalığı sebebiyle çalışma gücünü %10 oranın kaybedenlerden başlamak üzere iş göremezlik aylığı bağlanıyor. Tam iş göremez durumunda olanlar için brüt ücretlerinin %70’i maaş olarak bağlanıyor.

Çalışma güçlerini %10-20-30 ve 40 gibi kısmi oranlarda kaybedenler brüt gelirlerinin %70’inin maaş olarak alma hakkına sahip oluyor. 8 bin TL bürüt ücret alan bir kişi, bu yasa ile 7 bin TL maaş almaya devam ediyor. Ancak bu konuda maksimum limit yasal olarak 5600 TL olarak sınırlanıyor. Yüzde 30 çalışma kaybı olan birisiyse 1680 TL’lik bir ücret alma hakkına sahip oluyor.

SGK ayrıca iş göremezlik raporu olan kişilerin fiziksel tedavi ücretlerini de karşılıyor. Fiziksel top ve rehabilitasyon uzmanlarının bu konuda 30 seansa kadar tedavi alması konusunda rapor yazması şartı aranıyor. SGK bu konuda 30 tedaviye kadar karşılama hakkı sunuyor.