Vakalar Patladı Ülkeye Giriş Yasaklandı!

Vakalar Patladı Ülkeye Giriş Yasaklandı!

Koronavirüs salgının çıkış noktası olan Çin’de vaka sayılarının artması sonucunda yeni kararlar alındı. Yetkililer harekete geçti ve başkent Pekin turistlere kapatıldı.

Çin’in Wuhan şehrinde patlak veren koronavirüs kabusu hala devam ediyor. Salgının çıkış noktasında baş gösteren Delta varyantı için alarm verildi. Geçtiğimiz pazar günü 75 vaka tespit edildi, vakaların 53’ünün yerel kaynaklı olması yetkilileri endişelendirdi. Uzmanlar vakaların 20’den fazla şehirde görüldüğünü ve önlem alınmaması halinde yeniden hızla yayılabileceğini ifade etti.

110626108-hi059280514.jpg

Artan vaka sayılarının önüne geçilebilmesi için yerel tarama testleri hızlandırıldı bunun yanı sıra yeni seyahat kısıtlamaları da hayata geçirildi. Nanjing Havalimanı’nda tespit edilen vakalar sonrasında Jiangsu bölgesinde yaşayan 9.2 milyon kişiye test uygulandı ve yüz binlerce kişi karantina altına alındı.

Tiyatro Festivali Endişe Yaratıyor

Hunan bölgesindeki Zhangjiajie’deki tiyatro festivalinin salgının yayılmasına aracılık ettiği düşünülüyor. Festivale katılan 5 bin kişinin izlenmesinin oldukça güç olduğu ifade ediliyor. 4 kişinin virüs testinin pozitif çıkması sonrasında 1.5 milyon kişi karantinaya girdi.

Turistler Alınmıyor

Çin’in başkenti Pekin’de de yeni vakalar tespit edildi, başkentte salgının yayılmasının önüne geçmek için yeni kararlar alındı. Vaka tespit edilen bölgelerden Pekin’e otobüs, tren ve uçak seferleri durduruldu. Ayrıca turistler de Pekin’e alınmıyor. Yalnızca geçerli bir sebebi olanlar negatif test sonucu vermeleri halinde giriş yapabiliyor.

thumbs-b-c-1d951756c6fa120a3ab626b81c83195a.jpg

1.65 Milyar Doz Aşı

Çin Hastalık Kontrol Önleme Merkezi yetkilileri son günlerde artış gösteren vakalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Delta varyantından kaynaklanan son vakalara karşı aşının hala yüksek koruma sağladığı belirtildi.

Ülkede şimdiye kadar 1.65 milyar doz aşı uygulandı lakin kaç kişinin tamamen aşılandığı konusunda bir bilgi bulunmuyor.