Vladimir Putin: "Rusya'yı Savunmak İçin Ukrayna'yı İşgal Etmekten Başka Çare Yok"

Vladimir Putin: "Rusya'yı Savunmak İçin Ukrayna'yı İşgal Etmekten Başka Çare Yok"

AFP'ye göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü Ukrayna'ya karşı geniş çaplı bir askeri harekat başlattıktan saatler sonra, Kremlin'in komşusunun sınırlarını "işgal etmekten" başka seçeneği olmadığını söyledi.

Rus lider, iş dünyası temsilcileriyle televizyonda yaptığı bir toplantıda, "Olanlar bize başka seçenek bırakmadı" dedi ve "başka yolumuz olmadığını" da sözlerine ekledi.

Sözler, daha önce Rus liderin Moskova'nın tam ölçekli bir işgal başlatma planı olmadığı yönündeki sözleriyle taban tabana zıt.

Putin ayrıca ülkesinin dünya ekonomisinin bir parçası olarak kalmak istediğini ve ona zarar vermeyi düşünmediğini söyledi.

Rusya dünya ekonomisinin bir parçası olmaya devam ediyor” dedi.

Parçası olduğumuz dünya ekonomik sistemine zarar vermeyeceğiz" diyen Erdoğan, Rusya'nın uluslararası ekonomik toplumdan dışlanmasını da istemediğini de sözlerine ekledi.

"Bana öyle geliyor ki ortaklarımız bunu anlamalı ve bizi bu sistemin dışına itme görevini üstlenmemeli" diye ekledi.

Ayrıca okuyun | 'Eğilmeyecek': Ukrayna cumhurbaşkanı Rusya'ya karşı savaşma sözü verdi

NATO, AB ve G7 liderleri saldırıyı kınarken ve Moskova'yı sorumlu tutacaklarına söz verirken, saldırı Batı'nın Rusya'ya karşı benzeri görülmemiş yaptırımlara ilişkin uyarılarını tetikledi.

Kara kuvvetleri kuzeyden, güneyden ve doğudan ilerlerken, Rus hava saldırıları ülke genelindeki askeri tesisleri vurdu ve birçok Ukraynalıyı bomba seslerine karşı evlerini terk etmeye zorladı.

Ayrıca okuyun | '50 Rus işgalci öldürüldü': Kayıplarımız var, zayiatlar artarken Ukrayna diyor

AFP'nin Ukraynalı resmi kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Ukrayna genelinde hem askerler hem de siviller de dahil olmak üzere en az 68 kişi öldü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Rus seçkinlerinin bankacılık ve silah üretimindeki varlıklarını dondurduğunu, beş oligark daha yaptırım uyguladığını ve Aeroflot'u hava sahasından yasakladığını söyledi.

ABD hükümeti ayrıca iki Rus bankasına, Moskova'nın devlet borcuna, birkaç oligark ve diğer önlemlere yaptırım uyguladı.

Almanya daha önce boru hattının teslimatlara açılmasını engelleyeceğini açıklamıştı.