VW, Ukrayna'da Üretilen Parça Eksikliği Nedeniyle İki Alman Fabrikasında Üretimi Durduracak

VW, Ukrayna'da Üretilen Parça Eksikliği Nedeniyle İki Alman Fabrikasında Üretimi Durduracak

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, Volkswagen'in doğu Almanya'daki elektrikli araç üreten iki fabrikasındaki üretimi askıya alacağını, çünkü savaşın batı Ukrayna'dan kritik parçaların teslimatını kesintiye uğrattığını söyledi.

Geçici kesintiler, Ukrayna'daki savaşın küresel ekonomi üzerinde nasıl öngörülemeyen etkileri olabileceğini gösteriyor ve enflasyonu körükleyen tedarik zinciri kargaşasına katkıda bulunuyor. Volkswagen ve diğer otomobil üreticileri, son iki yıldır pandeminin ve ekonomik yan etkilerinin neden olduğu yarı iletken ve diğer bileşenlerin kıtlığından rahatsız oldu.

Zwickau'daki fabrikalardan biri, Amerika Birleşik Devletleri'ne ihraç edilen ID.4 spor arazi aracı da dahil olmak üzere, Volkswagen'in elektrikli araçlar için en büyük üretim tesisidir.

Volkswagen, elektrikli araçlarına yönelik talebi karşılamakta zaten sorun yaşıyor. Yöneticiler, şirketin geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde 17.000 ID.4 sattığını, ancak bunun dört katını satabileceğini söyledi. Volkswagen, otomobili bu yıl Chattanooga, Tennessee'de üretmeye başlamayı planlıyor.

Volkswagen, Salı'dan Cuma'ya kadar yılda 300.000'den fazla araç kapasiteli Zwickau'daki montaj hatlarını kapatacağını söyledi. Şehrin merkezindeki bir vitrin fabrikası olan Dresden fabrikası, çarşambadan cumaya üretimi durduracak.

Bir Volkswagen sözcüsü, çatışmadan hangi parçaların etkilendiğini söylemeyi reddetti.