WhatsApp’ın skandal Gizlilik Sözleşmesi geri geldi tüm bilgiler alabilirler

WhatsApp’ın skandal Gizlilik Sözleşmesi geri geldi tüm bilgiler alabilirler

Dünya’nın en büyük mesajlaşma platformlarından birisi olan WhatsApp’tan geri adım geldi. İşte tüm detaylar ve merak edilenler…

Kullanıcılara sunduğu gizlilik sözleşmesiyle tüm tepkileri üzerine çeken WhatsApp, aldığı bu karardan büyük bir geri adım attı. Mesajlaşma uygulaması olarak uzun yıllardır Dünya’nın her yerinde hizmet veren WhatsApp, aldığı kararla birlikte büyük bir skandala imza atmıştı.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-2021-08-30t133342-692.png

Şirket, bünyesinde bulunan Facebook ile kullanıcıların kişisel verilerini paylaşımını kabul etmeyen hesapları doğrudan engelleyeceğini açıklamıştı. WhatsApp’ın bu hamlesi üzerine dünyanın her yerinden büyük tepkiler geldi. Yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcıların daha sonradan kullanılmasına izin verileceği ifade edildi.

Bunlara ek olarak yeni kuralların zorunlu onayı gelecekteki bir güncellemeyle istekler bağlı olarak yer alacak. Yeni isteyen sözleşmeyi onaylayacak istemeyen de onaylamayacak. Sözleşmeyi onaylamak istemeyen kişilere de herhangi bir yaptırım söz konusu olmayacak.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-2021-08-30t133358-303.png

Kullanıcı Sayısında Büyük Düşüş

Alınan kararlar birlikte kullanıcı sayısında büyük bir azalma görüntülendi. Çeşitli hükümetlerin ve resmi kurumların da WhatsApp’ın aldığı karara tepki göstermesi son derece etkili oldu. Bu süre zarfında ise Telegram ve No Signal gibi güvenli olduğu düşünülen platformlara büyük bir kayma oldu.

İşletme Hesapları İçin Mecburi Onay

Güncellemenin taleplere göre olmasının yanı sıra Facebook’un bulut sağlayıcılarını bir işletme hesabıyla sohbet ederken, koşulları kabul etmeden mesaj göndermeyi gerçekleştiremeyeceği aktarıldı.

ferhat-haberay-kopyasi-kopyasi-2021-08-30t133325-693.png

Bir işletme hesabıyla sohbet etmeye çalıştığınız anda bu koşulları gözden geçirmeniz ve kabul etmeniz gerekeceğini hatırlatmakta fayda var. WhatsApp’ı sadece kişisel işleriniz için kullanıyor, kurumsal işletmelerle konuşmuyorsanız sizleri engelleyecek bir durum olmadığını söylemekte fayda var.