Yakılan Ormanlara Ne Olacağı 3 Gün Önceden Belirlenmiş!

Yakılan Ormanlara Ne Olacağı 3 Gün Önceden Belirlenmiş!

Ülkemizin dört bir yanında yangınlar devam ediyor. Kimi noktalarda yangın kontrol altına alınmışken, kimi noktalarda ekiplerin kontrol altına alma mücadelesi devam ediyor.

Orman yangınları devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bir kanun Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, ormanlık alandaki yapılaşma tasarrufundan sorumlu olacak

Konuyla ilgili olarak Murat Yetkin, Yetkin Report’ta dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Yeni düzenlemenin halkın ücretsiz plaj kullanımını giderek zorlaştıracağını ve belediyelerin gelir ve yetkilerini tırpanlayacağını dile getirdi.

Murat Yetkin’in yazısı şu şekilde:

28 Temmuz Çarşamba gününde Resmi Gazete’de yayımlanan karara da değinen Yetkin şu yazısını şöyle sürdürdü:

“Tesadüf bu ya, 7334 sayılı “Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, tam da orman yangınlarının başladığı 28 Temmuz 2021’de Resmî Gazetede yayınlandı. Kanunun 1’inci maddesi “d” fıkrasına göre, “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek. “Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan” edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.

Bu durumda sadece Tarım ve Orman Bakanlığı tasarrufundaki kıyı, göl, dağ gibi doğal alanlar değil, örneğin konumu otel ya da turizm tesisi kurmaya uygun olan Millî Eğitim Bakanlığından Millî Savunma Bakanlığına, İçişleri Bakanlığından Adalet Bakanlığına dek okul, konukevi, ya da müze gibi binaların Cumhurbaşkanlığı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tasarrufuna devri mümkün olabilecek.

Şimdi anlaşılan, yargı kararlarının çevresinden yasa değiştirilerek dolanarak, kıyı ve orman arazilerinin vatandaşların artık ücretsiz yararlanamayacağı şekilde turizm yatırımcılarına sunulması yoluna gidiliyor. Bu adımla Türkiye’nin kıyı ve orman arazilerinin yanı sıra, yaylalardan göllere bütün doğal alanları da turizm yatırımcılarının insafına bırakılıyor. Ve tabii yeni iş alanları bekleyen inşaatçıların. O arada Trakya, Ege ve Akdeniz’de AK Parti’den CHP’ye geçen belediyelerin hem yetkileri hem gelirleri tırpanlanmış oluyor.

Türkiye henüz bu seri orman yangını felaketini atlatamamış haldeyken muhalefet partilerinin Anayasa Mahkemesine taşınmasında kamu yararı olduğuna inanıyorum.”