Yakıt Zammından Sonra Birde Büyük Ceza Haberi! Zamanında Yapılmazsa Ceza Kapıya Gelecek!

Yakıt Zammından Sonra Birde Büyük Ceza Haberi! Zamanında Yapılmazsa Ceza Kapıya Gelecek!

Son zamanların en fazla konuşulan konularından bir tanesi de yakıt zammı konuşuluyor. Yakıt zammı her geçen gün araç sahiplerini kafasını kurcalayan en önemli konulardan bir tanesi olarak karşımızda bulunuyor.

Son zamanların en fazla konuşulan konularından bir tanesi de yakıt zammı konuşuluyor. Yakıt zammı her geçen gün araç sahiplerini kafasını kurcalayan en önemli konulardan bir tanesi olarak karşımızda bulunuyor. Bunun dışında aynı zamanda araç sahiplerinin yapması gereken bir takım yükümlülükler var. Bu yükümlülüklerini zamanında gerçekleşmemesi ile birlikte oldukça yüksek cezalar araç sahiplerine herhangi bir taviz verilmeden kesilmeye devam ediyor. Bunların en önemli örneklerinden bir tanesi de kış lastiği konusu. Kış lastiğinin zamanında yapılmaması ile birlikte oldukça yüksek seviyedeki cezalar araç sahiplerine gönderiliyor. 1 Aralık tarihi itibariyle araç sahiplerinin kış lastiği uygulamasına geçmesi gerekiyor. Bu tarihten sonra yaz lastiği ile devam etmekte olan sürücülerin cezalandırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Her sene bu şekildeki uygulamanın devam etmesi ile birlikte gene bu sene de 1 Aralık tarihi itibariyle kış lastiği uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Yakıt zamlarından sonra bir de trafik cezaları ile uğraşmak istemeyen vatandaşlar derhal lastiklerini değiştirmeye başladı.

Kış ayı gelmek üzere havalar soğumaya başladı. Kış lastiği 1 Aralık’tan itibaren zorunlu hale geliyor. Kar yağsa da, yağmasa da bazı araçlarda bu durum zorunlu olacak.

Kış Lastiği Kimler Yaptıracak

Kış aylarına girilmesine kısa bir zaman kala, kar yağışı olmasa dahi olası trafik kazalarını önlemek için kış lastiği zorunlu hale getirildi. 1 Aralık’ta başlayacak olan bu uygulama ile şimdiden lastikçilerde yoğunluk hat safhaya ulaşmış durumda görünüyor. Kış aylarında fazLasıyla yaşanan don olayları ve yağışların fazla olmasının etkisi ile kayganlaşan yollarda ki kaza olaylarını en alt seviyeye düşürmek için kış lastiği zorunluluğu getirilmiştir. 1 Aralık’tan itibaren başlayacak olan karar, şehirlerarası yük taşıyan ticari araçlar ile yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerlidir. Hususi araçlar için geçerli olmayan kış lastiği zorunluluğu, can ve mal güvenliği için tüm araçlarda olması gerekmektedir.

Kış Lastiği Yaptırmayanın Cezası

1 Aralık tarihi ile başlayacak olan kış lastiği zorunluluğu hususi araçları kapsamaktadır. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçlar için geçerli olan ve uygulamaya uymayan sürücüler için 825 TL cezai işlem uygulanacaktır. Fakat bu cezai işlem 2021 yılına ait olduğu için, yeni yılda yani 2022 de güncel fiyat geçerli olacaktır. Bu uygulama 1 Nisan 2022 yılına kadar zorunlu olmaya devam edecektir.