Yangınların Durmadığı Antalya’ya Müjde! Milyonları Sevindiren Haber Geldi!

Yangınların Durmadığı Antalya’ya Müjde! Milyonları Sevindiren Haber Geldi!

Türkiye’de 8 gündür devam eden orman yangınlarının en çok etkilediği şehir olan Antalya için sevindirici haber geldi. Gelen haber milyonlarca insanı derinden mutlu edecek cinsten…

Bilindiği üzere 8 gündür ülkemizde bir felakete dönüşen orman yangınları devam ediyor. Ülkenin dört bir yanından gelen yangın haberleri ile baş etmeye çalışan vatandaşlar büyük bir dayanışma ile yangınların ilerleyişini durdurmaya çalışırken; gelen bir haber ise orman yangınlarından en çok etkilenen Antalya için oldukça sevindirdi.

650x344-manavgatta-yangin-neden-cikti-sabotaj-mi-kaza-mi-1627477992221.jpg

Ülke genelinde yaşanan orman yangınlarına dair açıklama yapan MGM Hava Tahmini Uzmanı Abdullah Macit, güneyde yaşanan yangınların sebebini sıcak havalara bağlarken; ayrıca nem oranının da düşmesiyle birlikte orman yangınları için oldukça elverişli bir havanın oluştuğunu söyledi. Bu etkilere ek olarak rüzgarın kuzey tarafından esmesi ile birlikte ülkenin güneyinde orman yangınları için en olabilecek etkili şartların ortaya çıktığını belirten Macit; orman yangınlarının bu kadar etkili ve uzun sürmesinin sebebinin ise bu olduğunu ifade etti.

Antalya’ya Sağanak Yağış!

Ülkenin güneyinde beklenen hava tahminlerini de açıklayan Abdullah Macit; Perşembe ve Cuma günleri için yüksek sıcaklıkların yaşanacağını belirtti. Perşembe ve Cuma günü bekledikleri yüksek sıcaklıklardan sonra ise Cumartesi günü mevsim normalleri düzeyinde sıcaklık beklentileri olduğunu ifade etti. Cumartesi günü hissedilir derecede sıcaklık düşüşünün yaşanacağını belirttiği güneyde özellikle Antalya’da hafta sonu sağanak yağış beklentisini duyuran Macit, bu anlamda müjdeyi vermiş oldu.

650x344-1627616820336.jpg

Yarın ile Cumartesi bekledikleri sıcaklıklar arasında 10 derecelik bir fark olacağını beklediklerini söyleyen Abdullah Macit; sonrasında tekrar sıcaklıkların geleceğini; ancak bu süreçte nem oranının artmasıyla birlikte orman yangınları için elverişli durumun daha da azalacağını ifade etti. Orman yangınlarında yüksek sıcaklık ile birlikte düşük nemin etkin olduğunu söyleyen Macit; sürekli Orman Genel Müdürlüğü ile irtibat halinde olduklarını belirtti.

Hafta Sonu Yağışlı Geçecek!

Hali hazırda ülkenin güneyinde 4 ila 9 derece mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkların yaşandığını belirten Abdullah Macit; bu durumun Perşembe ve Cuma günü de devam edeceğini; ancak Cumartesi günü sıcaklıkların düşeceğini belirtti. Düşecek olan sıcaklıklar ile birlikte mevsim normallerinin yakalanacağını belirten Macit; yurt genelinde yağış beklediklerini söyledi. Marmara ile Batı Karadeniz bölgelerinde yerel kuvvetli yağışlar beklediklerini söyleyen Macit; gerekli uyarı ve tedbirleri Cuma günü açıklayacaklarını ifade etti.

İlgili Haberler
Editör