Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?

Zamlı emekli maaşları ne zaman yatacak?

2021 Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte 2022 zamlı emekli maaşlarının ne zaman hesaplara yatacağı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını, enflasyon farkını ne zaman alacak?

Emekli ve memur maaşının açıklanması sonrasında zamlı maaşların ne zaman hesaplara yatacağı birçok kişi tarafından merakla bekleniyor. Maaşların yatacağı tarih kesinleşirken SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maş farklarını da farklı tarihlerde alacakları ortaya çıkmış oldu. Ayrıca son bilgilerle birlikte en düşük emekli maaşı 2.500 TL oldu.

AMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. SSK emeklileri zamlı maaşları 17-26 Ocak tarihleri arasında, Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Ocak tarihleri arasında alacak. Ayrıca memur emeklileri ek olarak yüzde 2.5'luk zamdan yararlanacak.

2022'nin Ocak ve Haziran döneminde uygulanmak üzere SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yüzde 25.47 zam yapılacak. Emekli maaşlarının ödeme günlerinin hafta sonu veya resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda maaşlar aynı günde yatacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılındaki yüzde 5 oranındaki toplu sözleşme zammının yüzde 7.5'e yükseltildiğini belirtti. Böylece memur maaşlarına yüzde 30.5 zam yapıldı. Memur emeklilerinin aylıkları da ocak ayında yüzde 30.5 yükselecek.

HAFTA SONU EMEKLİ MAAŞI YATAR MI?

1 Ocak itibariyle ödeme günlerinin cumartesi ve pazar günü ile resmi tatil günlerine rastlaması halinde herhangi bir değişiklik yapılmaksızın normal ödeme gününde yani zamanında ödenecek, yani tatil günlerinde de artık ödeme yapılacak.