Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Botoks, günümüzde daha çok estetik alanında uygulanan ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Ayrıca botoks Clostridium botulinum olarak adlandırılmış bir bakterinin ürettiği zararlı maddeden elde edilmektedir. Eğer botoks işlemi, kişi

Botoks, günümüzde daha çok estetik alanında uygulanan ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Ayrıca botoks Clostridium botulinum olarak adlandırılmış bir bakterinin ürettiği zararlı maddeden elde edilmektedir. Eğer botoks işlemi, kişilere doğru bir biçimde uygulanmaz ise kişilerin sağlığını tehlikeye atabilmekle birlikte ölüme neden olabilmektedir.

1.jpg

Botoks Hangi Amaçlara Hizmet Etmek İçin Kullanır?

Botoks, kozmetik ve estetik alanında kullanıldığı gibi tıp alanında da oldukça etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Aşırı terleme, migren, göz seğirmesi, göz tembelliği ve mesane disfonksiyonu gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sertleşmiş vücut bölgelerine ve felç geçirmiş yüzlere bile botoks işlemi uygulanır. Böylece sertleşmiş bölgemin altındaki kasların, gevşemesine ve rahatlatılması sağlamaktadır. Ayrıca ses tellerinde sorun çıkan kişilerin, ses tellerini tedavi etmek için de kullanılan etkili bir yöntemdir.

Botoks Tedavisi Nasıl Yapılır?

Botoks uygulanan bölgeye her hangi bir anestezik işlem ya da ilaç verilmemektedir. Sinirlerin geçici olarak bloke eden botoks enjeksiyonu esnasında, tedavi uygulanacak bölgeye sadece lokal anestezi jelli sürülmektedir. Ardından Clostridium botulinum toksini uygulanacak kıvama getirilerek, tedavi edilen bölgeye enjekte edilir.

Botoks işlemi bölgeden bölgeye değişmekle birlikte ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Ancak bölgenin kaslarına enjekte edilen toksin, 24 ila 72 saat arasında etki göstermeye başlamakla birlikte, tam kıvamına 25-30 gün içerisinde ulaşmaktadır. Botoks işleminin etkisi ise başladıktan sonra yaklaşık 4 ay gibi bir sürede etkisini yavaş yavaş kaybetmektedir.

Botoks İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks işleminde kullanılan Clostridium botulinum toksini, çok zararlı bir zehirden elde edilmektedir. Hata dünyanın en zehirli bakterilerden elde edildiğini söylemek mümkündür. Toksinde bulunan zehirli madde, insanlarda solunum yetmezliği gibi hastalıklara neden olmakla birlikte onların, ölümüne neden olabilmektedir. Bundan dolayı botoks işlemi uygulamasında uzman bir doktor tarafından ve tam teçhizatlı bir sağlık kuruluşunu tercih etmelisiniz. Botoks’un yan etkileri şunlardır;

2012021214716307.jpg

  • Enjeksiyon edilen bölgede kızarıklık, ağrı ve kaşıntı
  • Işlem uygulanan bölgede uyuşma ve hafif ya da orta şiddetli baş ağrısı
  • Bölgede şişkinlik, geçici felç, ateş, geçici görme kaybı
  • Kurdeşen, çift görme, ağız kuruması ve konuşmada tekleme gibi yan etkilerin görülmesi normal olmakla birlikte bu etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.