Buhar banyosu nedir, ne işe yarar? Buhar banyosunun faydaları nelerdir?

Buhar banyosu nedir, ne işe yarar? Buhar banyosunun faydaları nelerdir?

Buhar banyosu nedir? Buhar banyosu ne işe yarar? Buhar banyosunun faydası var mı? Buhar banyosunun cilde faydaları var mı? Buhar banyosu evde yapılır mı?

BUHAR BANYOSU NEDİR?

Son yıllarda adından sıkça söz edilen buhar banyosu, cildine önem ve değer veren herkesin merak saldığı konuların başında geliyor.

Isı yüksekliği oldukça fazla olan bir suyun, hava ile temasa geçmesi ile birlikte olan sisli görüntü, buharı ortaya koyar. Buhar yoğunluğunun artırılarak, bu sis bulutunun içinde kalıp bir tür terapi görmek de; buhar banyosunu ifade eder.

Kısacası; gözenekleri açarak derinlemesine temizleme, cildi yatıştırma gibi birçok sebepten ötürü yaptırılması rahatlatıcı ve ferah etkiler sunan arınma işlemine, buhar banyosu demek mümkün.

BUHAR BANYOSU NE İŞE YARAR?

Hepimizin gün boyunca maruz kaldığı kirli hava, tüm gün takmak zorunda olduğumuz maskeler, yaptığımız makyajlar ve hemen hemen her gün yaşadığımız bu gibi durumlar; cildin yorularak zararlı madde ve kalıntılar ile boğuşmasına neden olur.

İşte bu olumsuz etkilerin önlemini alarak, daha fazla yıpranmaya mahal vermeden, cildin istediği canlılık ve genç görünüme kavuşmak; buhar banyosu sayesinde oldukça kolay.

Tedavi edici yönü ile vücuda katkısı ve artıları tartışılmaz olan buhar banyosu; Spa merkezleri ve termal oteller aracılığı ile yapılan rezervasyonlar sayesinde, iyi hissetmeniz için imkanlar ortaya koyar.

BUHAR BANYOSU NELERE İYİ GELİR, BUHAR BANYOSUNUN CİLDE OLAN FAYDALARI NELERDİR?

Arındırma, psikolojik ve fiziksel rahatlama sağlama gibi pek çok etkisinin gözlemlendiği buhar banyosunun yarattığı olumlu izlenimlere değinecek olursak:

- Bölgesel olarak rahatsız olunan yerler için kullanabileceğiniz gibi tüm vücut için olan seçeneklere de yönelebilirsiniz.

- Ağrıyan kasların gevşeyerek yatışmasına katkıda bulunur.

- Bulunulan yerin oldukça sıcak olması, terlemeye sebebiyet verirken; ter bezleri daha fazla çalışmış olur. Bu da zararlı toksin ve maddelerin vücuttan atılması anlamına gelir.

- Soluk almada sıkıntı yaşayan; bronşit, astım, zatürre gibi hastalıklar görülen kişilerde, bu belirtilerin artışının önüne geçilir.

- Cilt yüzeyinde oluşan, hemen her insanın ortak problemi olan siyah nokta oluşumunu önler.

- Yüzdeki kasların gevşemesine ve rahatlamasına imkan verir.

- Ciltte oluşan yağlanmayı önleyerek, sivilce oluşumunu engeller.

- Çeşitli krem ve estetik ihtiyacını azaltarak, ciltteki kırışıklıklara savaş açar.

BUHAR BANYOSU EVDE YAPILABİLİR Mİ?

Buhar banyosu çeşitli güzellik ve sağlık merkezlerine gitmeden, evde de uygulanabilir. Bunun için yapılması gerekenler:

- Geniş bir cam kabın içine sıcak su koymaktır.

- Suyun üzerine eğilerek, sırtınızda bulunan bir havluyu başınızdan öne eğerek; belli bir mesafeden suyun buharı ile yüzünüz arasında bağlantı sağlayabilirsiniz.

- Yaklaşık 15-20 dakika sürecek olan bu rahatlama evresinden sonra, cilde maske yapılması ve nemlendirici sürülmesi; bakımı tamamlayacaktır.