Evde Hazırlanabilecek Doğal Bakım Maskeleri

Evde Hazırlanabilecek Doğal Bakım Maskeleri

Nasıl ki kullandığımız telefonların, arabaların ve diğer pek çok eşyanın bakımını yaptırıyorsak en değerli varlık olan bizlerin de bakıma ihtiyacı vardır.

Erkek olsun kadın olsun herkesin belirli aralıklarla kendine bakım yapması gerekir. Düzenli olarak bakım yapan kişiler kendilerini daha iyi hissettikleri gibi daha genç ve güzel görüne bilmektedirler.

Bakım deyince akla gelen pahalı marka kozmetik ürünleri yerine evde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz, doğanın size sunmuş olduğu doğal bakım reçetelerinden yararlanabilirsiniz. Doğal bakım alanında sizler için en kolay uygulanabilen ve etkisi en kesin bakım türü maske yapmaktır.

Evde Hazırlanabilecek Doğal Bakım Maskeleri

Her insanın cilt yapısı birbirinden farklı olduğu için uygulanacak cilt bakım maskeleri de birbirinden farklı etkiler oluşturmaktadır. Bu yüzden cilt bakım türlerine göre şu maskeler yapılabilir:

Kuru Ciltler İçin Doğal Bakım Maskeleri

  • Süt ve yumurta sarısını karıştırarak cildinize uygulayın, 10-15 dakika bekletin ve bir pamuk veya temizleyici mendille silin. Ardından yüzünüzü yıkayın. Kuru olan cildiniz nemlenecek ve yumuşacık olacaktır.
  • Yumuşak bir muz ezilerek üzerine bir kaşık bal ve bir kaşık zeytinyağı eklenerek 10-15 dakika bekletildiğinde kuru olan cildinizin harika görünmesini sağlayacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Maskeleri

  • Limon suyunu sıkarak bal ile karıştırıp daha sonra az miktarda süt eklendiğinde oluşan karışımı yüzünüze sürerek 15-20 dakika bekletip durulayın. Yüzünüzün yağ dengesini koruduğunu hissedeceksiniz.
  • Bir yemek kaşığı kahve ve bir yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak yüze sürülmelidir. 2 dakika beklendikten sonra soğuk suyla yıkandığında daha güzel bir cilde sahip olunabilir.

Karma Ciltler İçin Doğal Bakım Maskeleri

Birkaç kaşık yulaf ezmesi toz haline getirilerek üzerine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklenip karışım yüze uygulandığında karma cildin sorunlarını çözecektir.

Normal Ciltler İçin Doğal Bakım Maskeleri

  • 1 yumurta akı ile 1 yemek kaşığı elma suyu ve 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı karıştırılıp oluşan karışımı yüzünüze iyice yedirin. 10-15 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkadığınızda normal cilt tipiniz için bütün bakımları bir arada yapmış olacaksınız.