Güneşten Korunmak İçin 5 Pratik Öneri!

Güneşten Korunmak İçin 5 Pratik Öneri!

Güneş dünyaya ısı ve ışık saçarken verdiği zararlı UV ışınlarının da cildi olumsuz ölçüde etkilediği kaçınılmaz bir gerçektir. Her ne kadar D vitamini bakımından faydalı olsa da cildi korumak için güneşte fazla kalmamanızı tavsiye ederiz.

Özellikle yaz gelince güneş, kum ve deniz üçlüsü herkesin en çok sevdiği ve akın ettiği yerledir. Ama güneşte fazla kaldığınız zaman erken yaşlanma cilt derinizde kızarıklık lekelenmeler, çillenme gibi pek çok cilt sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Estetik ve cilt sağlığı açısından son derece tehlikeli olan güneş ışınlarından cildi korumak için 5 pratik bilgi aşağıda verilmiştir.

gunesin-neden-oldugu-6-goz-hastaligi-3988-1.jpg

1. Sürekli Aynı Güneş Koruyu Ürünleri Kullanmayın

Güneş ışınlarından cildi korumak için herkesin ilk seçeneği güneş koruyu kremler olmaktadır. Ancak bu ürünlerin sürekli olarak değiştirmeniz gerekir. Özellikle bir sene önceki kullandığınız güneş koruyucu ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Çünkü kullanıma açılan ürünler bir süre sonra etkisini kaybedeceği için cildinize fayda sağlamak yerine daha çok zarar verecektir. Güneş koruyucu kremlerin kimyasal içerikli olduğunu ve son kullanma tarihleri bulunduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

2. Kakao Havuç ve Zeytinyağı ile Güneşlenmeyin

Birçok kimse daha fazla bronzlaşmak için asitli içecekler ile havuç, kakao ve zeytinyağı gibi gıdalar sürerler. Fakat bunların cilde sürülmesi, cilt sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle aktarlardan aldığınız karışımlar cilt sağlığınızı bozar. Sağlıklı bronzlaşma diye bir kavram yoktur. Saydığımız yöntemler ile yaptığınız bronzlaşma işlemi cildinizi doğrudan güneş ışığına maruz kalmasına yol açacak, daha sonrasında leke, karışıklık ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkaracaktır.

3.Koruyucu Kremleri 1 Saat Öncesinde Kullanın

Güneş koruyucu kremlerini güneşe çıkmadan yaklaşık bir saat öncesinde kullanın. Bu konuda birçok kimse hataya düşmekte ve koruyucu kremleri dışarı çıkacağı zaman yüzüne sürmektedir. Krem etkisini yaklaşık yarım saat sonra göstereceği düşünürlerse, yarım saat içinde zaten yüzünüze güneşin zararlı ışınlarına maruz etmiş olacaksınız.

4.Sabah 11, Öğleden Sonra 16 Saatlerinde Dışarıya Çıkmayın

Her ne kadar güneş koruyu ürünleri kullansanız bile çok acil olmadığı zamanlarda sabah 11 ile öğleden sonra saat 16:00 saatleri arasında dışarı çıkmaktan sakının. Çünkü güneş bu saatlerde dünyaya dik açı ile geleceği için cildinizi doğrudan etkileyecektir.

shutterstock-1055802935-1-16-9-1559303647-880x495.jpg

Şapka Gözlük ve Gibi Koruyucu Ürünler Kullanmaya Özen Gösterin.

Güneş ışınlarından cildini korumak için güneş gözlüğü şapka gibi koruyucu ürünler kullanın ya da güneşin değmediği gölgeli yerlerde durmaya özen gösterin. Yansıyan güneş ışınlarını bile cildinize zarar vereceğini asla aklınızdan çıkarmayın.