Kapatıcı Ve Fondötenler Hakkında İp Uçları

Kapatıcı Ve Fondötenler Hakkında İp Uçları

Kapatıcı ve fondöten sıklıkla birbirine karıştırılan ürünlerin başında gelmektedir. Gerek kullanım şekli gerekse amaçlarının benzer olması sebebiyle kimi zaman yanlış kullanımla karşılaşılmaktadır.

Fondöten ve kapatıcıyı birbirinden ayıran temel özellikler mevcuttur. Bu özelliklerin bilinmesi kullanım kolaylığı sağlayacağı gibi ürünlerin doğru şekilde uygulanmasına da olanak sağlamaktadır. Fondöten ve kapatıcılar cilt yüzeyine uygulanan ürünler olduğundan cilt tonuna uygun bir renk seçilmesi gerekmektedir. Fakat kapatıcı tercihlerinde isteğe göre bu renk cilt tipinin tonundan bir renk acık olarak tercih edilebilir.

Fondöten ve kapatıcıyı birbirinden ayıran en temel özellik yapısıdır. Kapatıcılar çok daha yoğun bir yapıya sahiptir fakat bu özellik seçilen ürüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fondötenler renk eşitleyici olarak kullanılırken kapatıcılar kusurları örtmek için kullanılmaktadır. Ürünler birlikte kullanılabileceği gibi tek tek de kullanılabilmektedir.

  • Kapatıcılar yoğun ürünlerdir.
  • Ciltte bulunan kusurları en iyi şekilde gizlemek amacıyla kullanılmaktadır.
  • Fondötenler ise cilt kusurlarını örtmekten ziyade cildin rengini eşitlemek amacıyla kullanılmaktadır.
  • Kapatıcıların cilt tonundan bir ton acık olarak tercih edilmesi önerilmektedir.
  • Fondötenler cilt tonu ile aynı renk olarak şekilde tercih edilmelidir.
  • Kapatıcı eğer tek başına kullanılacak ise cilt tonu ile aynı renk tercih edilebilir.
  • Kapatıcıların bölgesel olarak uygulanması daha doğru bir kullanım şeklidir.
  • Fondötenler yüzün her bölgesinde eşit şekilde kullanılmalıdır.

Kapatıcı Ve Fondötenler Nasıl Uygulanmalıdır?

Uygulama şekilleri ürünlerin yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. En iyi sonucu almak için nemli sünger ile uygulama tavsiye edilmektedir. İki ürün birlikte kullanılacak ise dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Eğer cilt yüzeyinde yoğun leke problemi var ise fondöten uygulaması öncesi kusurlu bölgeye kapatıcı uygulanmalıdır. Uygulanan kapatıcı cilde iyice yedirildikten hemen sonra fondöten uygulama işlemine geçilmelidir. Bu işlemler öncesinde cildin temiz ve nemlendirilmiş olması önemlidir. Cilt yüzeyinde problem yok ise fondötenin üstüne kapatıcı uygulanabilir. Bu işlem cildin çok daha sağlıklı ve aydınlık görünmesine olanak sağlamaktadır. Nemli sünger haricinde sık kıllı bir fırça yardımıyla fondöten cilde yedirilebilmektedir. Kapatıcı için ise daha küçük fırçaların tercih edilmesi gerekmektedir.