Oksidan Nedir Ve Nasıl Kullanılır

Oksidan Nedir Ve Nasıl Kullanılır

Birçok kadının özellikle de çalışan kadınların kişisel bakımları için güzellik salonu ve kuaförler ayırdıkları bütçe oldukça fazladır.

Kuaför bütçesinin büyük bir kısmını saç boyama işlemi tutmaktadır. Ayda iki defa saç boyamanın 2020 yılı ekonomik şartlarında maliyeti en az 100 ile 150 TL arasındadır. Bu maliyeti 20 / 25 TL gibi rakamlara düşürmek için evde saç boyama ya olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Saçlara balyaj, röfle, ombre gibi açma işlemleri uygulanmadığı takdirde evde saç boyama oldukça basittir.

Saçlarınızın boyama işlemi sırasında yıpranmasını en aza indirmek için kullanılan oksidan miktarına ve etkileşim derecesine çok dikkat etmek gerekir. Peki, oksidan nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır. Bu makalemizde saç boyalarının en önemli parçası olan oksidan hakkında bilinmesi gereken tüm detayları aktarmaya çalışacağız.

Oksidan nedir

Marketten alınan boya kutusunun içinde bir tüp saça rengini verecek olan boya ve ayrı bir şişe içerisinde beyaz renkli kremsi bir sıvı bulunur. İşte, bu kremsi beyaz sıvıya oksidan adı verilmektedir. Boyanın renginin saça nüfuz edebilmesi için boya kutusunun içinde bulunan krem formdaki oksidan ile tüp içindeki renk veren boyanın birbiriyle karıştırılarak aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

Oksidan, tüp içindeki boyayı aktivite eden çalıştıran bir sıvıdır. Genel kanı boyaların saçları yıprattığı yönünde olsa da aslında saçın yıpranmasına neden olan boya değil, oksidandır. Saçın yıpranması oksidanın etki derecesine göre değişiklik gösterir.

Hazır kutularda satılan boyaların büyük bir çoğunluğu kalıcı boyadır. Kalıcı boya demek; uygulama yapıldıktan sonra saç dipleri hariç çok uzun süre boyanın saçta kalması demektir. Bu kalıcı boyaların içinde bulunan oksidanların etki derecesi en düşük 10 seviyesinden başlar 40 seviyesine kadar artış gösterir. Bu derece seviyeleri oksidan ne işe yarar? sorusunun karşılığıdır.

Oksidan ne işe yarar

10 volümlük bir oksidanın etki derecesi yüzde üçtür. Saç rengini açmak istemeyen, doğal saç rengine yakın bir tonda boyama işlemi yapmak isteyenler için 10luk oksidan çok uygundur. Oksidan volüm seviyesi yükseldikçe saçı yıpratma etkisi de artış göstermektedir. Saçın rengini bir iki ton açmak için 20 volüm ile 30 volüm arasında oksidan kullanmak gerekir. 20 volümlük bir oksidanın açıcılık etkisi yüzde 6'dır.

Koyu bir saçı 3-4 ton daha açık bir hale getirmek için tek başına yüzde 6 yada yüzde 9luk açma etkisi olan bir oksidan kullanmak yeterli değildir. Oksidan neden kullanılır? Boyanın renk pigmentlerini aktifleştirmek ve saç rengini bir iki ton açmak için kullanılır.