Sivilcelerden Tamamen Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Sivilcelerden Tamamen Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Hemen hemen herkesin hayatın pek çok döneminde yaşadığı problemlerin başında sivilce problemleri gelmektedir. Problem üzerinde kişinin cilt tipi belirleyici etkiye sahiptir. Peki, sivilcelerin çıkması nasıl engellenir? İşte detaylar…

Sivilceler kişinin yüz güzelliğini olumsuz yönde etkileyen yalnızca yüzde değil, vücudun pek çok noktasında görülen bir problemdir. Ergenlik döneminde kişinin hayatına giren sivilceler uzun bir süre boyunca belli aralıklarla kendisini gösterir. Sivilceler ilerleyen yaşlarda pek problem edilmemesine karşın özellikle gençlik döneminde büyük sorunlar oluşturabiliyor. Peki, sivilce oluşumunun önüne nasıl geçilir? Sivilcelere iyi gelen besinler hangileridir? İşte detaylar…

5f8e82c2c9de3d023c234e8c.jpg

Sivilcelerin Oluşum Sebepleri

Genetik Faktörler

Bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar genetik olarak aktarıldığı için bir ailenin tüm üyelerinde görülebilmektedir. Akne de genetikte aktarılan hastalıklara örnek olarak gösterilebilir. Akne belli bir seviyeye kadar tüm insanlarda görülür, lakin belli bir seviyeden sonra akne problemi yaşanması bunun genetik olabileceğini gösterir.

Hormonlar

İnsan vücudunda androjen hormonunun artması ile birlikte akneler de görülmeye başlar. Genç yaşlarda sivilce ve aknelerin diğer dönemlere nazaran daha çok görülmesinin sebebi 11-14 yaş arasında androjen üretiminin zirve noktaya ulaşmasıdır.

Sivilcelerin Çıkması Nasıl Engellenir?

Aşağıda yer alan yöntemler sayesinde estetik olarak kişiye rahatsızlık veren aknelerin ve sivilcelerin çıkması engellenebilir.

Yorgunluk ve stres, yağ yakımını artırır bu da sivilcelerin çıkmasına neden olabilir.

Düzenli ve en az 7 saatlik gece uykusu uyunmalı.

Eğer mümkünse spor yapılmalı, günlük yürüyüşler ve kısa mesafeli koşular vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır.

Spor veya egzersizin ardından vücuttaki terin doğru bir şekilde temizlenmesi son derece önemli. Nemli kalan bölgelerde akne ve sivilcelerin çıkması için uygun ortam oluşabilir.

kirmizi-sivilce-lekeleri-nasil-gecer-1600x1066.jpg

Su içilmelidir ve asla ihmal edilmemelidir.

Yüzünüzdeki veya vücudunuzun farklı bir bölgesindeki akneleri kesinlikle sıkmayın ve oynamayın.

Dermatoloğunuzun önerdiği sabunu kullanmaya özen gösterin. Nemli giysileri giymemeye çalışın.

Uzun süre güneşte kalmamaya çalışın.