Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Türkiye’nin de yer aldığı Kuzey yarımküre için yaz mevsimi geçtiğimiz hafta sona erdi. Aralık ayına kadar sonbahar mevsimi bizlere eşlik edecek. Yeni bir mevsimle birlikte hava sıcaklıkları değişiyor. Peki, sonbaharda cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Sonbahar mevsiminin başlaması ile birlikte yavaş yavaş kısa kollu kıyafetlerin yerini kazaklar ve hırkalar almaya başladı. Havaların da kademeli olarak soğuması nedeni ile ciltte bazı değişimler gözlenebilir. Yaz sıcağına alışan cilt, soğuk havada kuruyabilir. Cilt sağlığını sonbahar döneminde korumak için yapılabilecek bazı şeyler bulunuyor. Bu işlemler sayesinde soğuk havanın kurutucu etkisine karşı vücudunuzu nemli tutabilirsiniz. İşte sonbahar dönemi için cilt bakım tüyoları…

sonbahar.jpg

Dudak Çatlakları İçin Peeling

Soğuk havanın direkt temas ettiği noktaların başında yüz geliyor, özellikle dudakların yüzün diğer noktalarına göre daha hassas bir yapıda olması kuru havadan direkt etkilenmesine neden oluyor. Dudakların çatlamasının önüne geçmek için düzenli olarak peeling yapılması tavsiye ediliyor. Hindistan cevizi ve toz şeker ile hazırlanabilecek basit bir peeling, dudakların nemlenmesini ve ölü derinin atılmasını sağlayacaktır.

Saç Dökülmeleri İçin Şampuan

Tıpkı yüz gibi saçlar da soğuk hava ile direkt temas ediyor. Saçların canlı ve güçlü kalması için dökülme karşıtı şampuanlar tercih edilebilir. Pek çok kişinin yaşadığı problemlerin başında saç dökülmesi gelmektedir, eğer sağlık problemi ile alakalı bir durum değilse saç dökülmesini engelleyen şampuanlar kullanılabilir.

Lavanta Yağı İle Cilt Bozulmalarını Engelleyin

Hassas yapıya sahip olan ciltlerde özellikle havanın soğumaya başladığı dönemlerde lekeler, siyah noktalar, sivilceler görülebiliyor. Bu tarz olayların önüne geçmek ve cildin pürüzsüz kalmasını sağlamak için lavanta yağı bulunan cilt bakım ürünleri kullanılabilir.

Lavanta yağı, cildin daha canlı ve dolgun gözükmesini sağlıyor.

kisa-cildi-hazirlamak-icin-sonbah-mtkm-cover.jpg

Vücut Kurulukları İçin Masaj Yağı

Saçlar ve yüz kadar soğuk hava ile direkt karşı karşıya kalmamasına rağmen vücudun farklı noktalarında kuruluklar da görüldüğü oluyor. Shea Butter ile kurulukların önüne geçebilir, vücudunuzun nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.