Pelin Karahan’a şok: 18 yıl hapsi isteniyor!

Pelin Karahan’a şok: 18 yıl hapsi isteniyor!

Ünlü oyuncu Pelin Karahan’ın 2014 yılında hayatını birleştirdiği iş insanı Bedri Güntay hakkında ‘’hayali ihracat’’ suçlaması ile dava açıldı. Güntay’a 18 yıla kadar hapis istenmekte

Ünlü oyuncu Pelin Karahan’a şok. Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın gerisinde, 2 yıl önce gerçekleşen bir ihracat işlemi bulunmakta. Hazırlanan iddianameye göre soruşturma, 2019 Ağustos’da CİMER’e yapılan ‘hayali ihracat’ ihbari ile başladı. Hareket geçen ekipler, firmanın geriye dönük olan işlemleri için mercek altına aldı.

pelin-karahan-sli-16-9-1571717516.jpg

Sahte Faturalar Düzenlendi

Söz konusu iddianamede yer alan bilgilere göre, Bedri Güntay’a ait olan Yenigün Temizlik ve Servis şirketi, E. Kimya AŞ’ye ait ola 6 ayrı ihracat beyannemelerini birebir kopyaladı. E. Kimya’nın gerçekte yapılan ihracatı 333 bin dolar olrken, Yenigün Temizlik adına oluşturulan beyannamede 3.6 milyon lira KDV iadesi alınmasına hak kazandı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddiada, gerçekte olmayan 10 bin 80 şişe parfüme ilişkin olarak ihracat işlemlerinin sahte evraklar düzenleyerek yapılmış gibi gösterildiği yönünde. 18 yıla kadar hapsi istenen 7 sanık, ekim ayıyla birlikte yapılacak olan ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak.

compressed-tc6w.jpg

Söz konusu soruşturma kapsamında 38 yaşındaki Bedri Güntay, şunları söyledi; “Firma olarak mağdur durumdayız. Alıcı firmayı tanımıyorum. Ambarlı Gümrüğü’nde 2019 yılında herhangi bir ihracat işlemimiz olmadı. İhracat beyannameleri ve ekinde düzenlenen faturalar benim muhasebe kayıtlarımda yer almıyor. Düzenlendiği söylenen beyannameler benim bilgim dahilinde düzenlenmemiştir” dedi.​​​​​​​

Holding çatısı altında dört şirketin olduğunu ve 4 bine yakın kişinin çalıştığını ifade eden Güntay şunları söyledi; “Aylık yaklaşık 20 milyon TL fatura kesen bir şirket olarak böyle bir işe tevessül etmemiz mantık dışıdır” ifadelerini kullandı.